فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و مدارس در اکثر مناطق ایتالیا از روز دوشنبه (۱۵ مارس/ ۲۵ اسفند) تعطیل خواهند شد و ماریو دراگی، نخست‌وزیر نسبت به بروز “موج جدید” همه گیری کووید۱۹ در این کشور هشدار داده است.

این محدودیت‌ها دو شهر پرجمعیت رم و میلان را شامل می‌شود.

از شهروندان خواسته شده که به جز برای رفتن به سرکار، خرید و موارد پزشکی از خانه خارج نشوند.

دفتر نخست وزیری ایتالیا گفته که محدودیت‌های بیشترتا اواخر عید پاک ( یک ماه دیگر) ادامه خواهد داشت و در تعطیلات آخر هفته عید پاک (سوم تا پنجم آوریل ) کل کشور “منطقه قرمز” اعلام و قرنطینه کامل برقرار خواهد شد.

موارد ابتلا به کرونا در شش هفته گذشته در سراسر این کشور افزایش داشته و به ۲۵ هزار مورد در روز رسیده است.

جزیره ساردینی تنها منطقه در ایتالیا با میزان پایین موارد ابتلا گزارش شده است.

در این کشوراز زمان همه گیری ویروس کووید۱۹در سال گذشته شمار مبتلایان نزدیک به ۳.۲ میلیون نفر ثبت شده است.

ایتالیا که یک سال پیش از جمله کشورهایی بود که اولین محدودیت‌های قرنطینه عمومی در آن به اجرا گذاشته شد، بار دیگر در تلاش است تا از گسترش سریع ویروس کرونا جلوگیری کند.

تاکنون مرگ بیش از ۱۰۰ هزار نفر به دلیل ابتلا به کرونا در این کشور گزارش شده که پس از بریتانیا دومین کشور اروپایی با شمار زیاد درگذشتگان ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ است.

برنامه واکسیناسیون عمومی واکسن کرونا در ایتالیا همانند سایر کشو‌های اتحادیه اروپا با تاخیر روبرو شده است.

شرکت بریتانیایی- سوئدی تولید کننده واکسن کرونای آسترازنکا از کمبود بیشتر میزان واکسنی که می تواند در اختیار اتحادیه اروپا قرار دهد، خبر داده و عامل این کمبود را محدودیت‌های ایجاد شده در زمینه صادرات توسط برخی از کشو‌رها عنوان کرده است. این شرکت توضیح بیشتری در این باره نداده است.

این شرکت در ماه ژانویه اعلام کرد که قادر به تحویل ۱۰۰ میلیون دوزی که در ابتدا انتظار می‌رفت تا ماه مارس در اختیار اتحادیه اروپا قرار دهد، نیست. این اقدام باعث بروز جنجال‌هایی با کمیسیون اروپا شد.

هفته گذشته دولت ایتالیا صادرات ۲۵۰ هزار دوز واکسن آکسفورد-آسترازنکا را به استرالیا برای رفع کمبود واکسن خود متوقف کرد.

ویروس کرونا

وضعیت در سایر کشورهای اروپا

شمار مبتلایان جدید در بسیاری از کشو‌رهای اتحادیه اروپا هم‌زمان با همه‌گیری موج سوم در این قاره در حال افزایش است.

مقامات بهداشتی آلمان گفته‌اند که میزان مبتلایان جدید در مقایسه با هفته گذشته یک سوم افزایش داشته و روز گذشته به بیش از ۱۲۵۰۰ نفر رسیده است.

لهستان از بیش از ۲۱۰۰۰ مورد جدید ابتلا خبر داده که این بیشترین افزایش مبتلایان در بیش از سه ماه گذشته است.

در فرانسه تعداد بیماران مبتلایی که در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند از ۴۰۰۰ نفر فراتر رفته که این بالاترین رقم در بیش از سه ماه گذشته است. برخی از مبتلایان برای بستری شدن به کشورهای دیگر برده شده‌اند. دولت قصد اعمال محدودیت‌های منطقه‌ای بیشتری را ندارد.

کشو‌رهای اسلواکی و جمهوری چک هم تحت تاثیر بحران‌های دولت برای خرید واکسن‌هایی قرار گرفته‌اند که در کشورهای غیر اروپایی تولید شده‌اند.