در حالیکه قم در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد و مسئولان بهداشتی درباره وضعیت در دو هفته آینده هشدار دادند، یک مراسم مذهبی در ‘حرم حضرت معصومه’ برگزار شد

با وجود هشدارهای مسئولان بهداشت شهر قم درباره وضعیت قرمز کرونا و شیوع ویروس نوع دلتا در این استان، تجمع گروهی از مردم در یک مراسم مذهبی در حرم حضرت معصومه بدون رعایت فاصله اجتماعی و ماسک با انتقادهایی رو به رو شده است.

بهرام سرمست، استاندار قم در جلسه ستاد مدیریت بحران این استان از بی‌توجهی برخی از دستگاه‌های اجرایی نسبت به پروتکل‌های بهداشتی انتقاد کرد و گفت که برگزاری هر مراسمی که همراه با تجمع عمومی است صرفا باید با مجوز دانشگاه علوم پزشکی باشد.

دیروز هم سیامک محبی، رییس مرکز بهداشت قم گفته بود که شهر قم به‌صورت رسمی وارد منطقه قرمز کرونایی شده و هشدار داده بود که طی دو هفته بسیار بحرانی را تجربه خواهد کرد.

وی با انتقاد از برپایی “برخی آیین‌ها” طی روزهای گذشته، گفت: “عملکرد و صحبت‌های برخی مسئولان با عمق خطر کرونا با یکدیگر همخوانی ندارد.”

آقای محبی با انتقاد از کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت که “وضعیت فعالیت بسیاری از اصناف، مساجد و ادارات در رابطه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به هیچ‌وجه قابل دفاع نیست.”

این در حالی است که به گفته مسئولان بهداشتی ۱۶۹ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۳ شهر در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند. در اغلب شهرها کرونا نوع دلتا که از انواع دیگر سریع‌تر منتقل می‌شود، دیده شده است.

وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه ۲۷ تیرماه از مرگ ۱۹۵ نفر و شناسایی ۲۲ هزار و ۱۸۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران خبر داده است.

این در حالی است که آمار واقعی بیش از این میزان تخمین گزارش شده است.

به گفته وزارت بهداشت ایران چهار هزار و ۳۰۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها بستری هستند.

افزایش آمار مرگ روزانه در تهران؛پیشنهاد تعطیلی در پایتخت و کرج

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران از “عبور فوتی‌های کرونا از مرز ۱۰۰” نفر در روز خبر داد و خواستار رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی در تهران به علت شیوع سویه دلتا شد.

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران عصر یکشنبه ۲۷ تیرماه در پایان جلسه ستاد ملی مقابله با کرونای استان تهران از افزایش تعداد بیماران سرپایی و بستری و همچنین فوتی ها در استان تهران طی چند روز گذشته خبر داد.

او گفت: “در حال حاضر هفت هزار و ۴۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های تهران بستری هستند و مدیریت این فضا همانند پیک های قبلی منوط به همکاری مردم است.”

او از “تشدید نظارت بر عملکرد اصنافی که اجازه فعالیت در وضعیت قرمز را ندارند خبر داد.

براساس آمار دولتی روز گذشته در ایران ۱۵۷ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند که بسیاری از کارشناسان آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت ایران را مطابق با واقعیت نمی‌دانند.‌

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران از پیشنهاد تعطیلی سه روزه تهران و کرج با توجه به ادامه وضعیت وخیم کرونا خبر داده است.

او گفته: “پیشنهاد شده است با توجه به تعطیلی سه روز آخر هفته بتوانیم دو تا سه روز دیگر هم از ستاد کرونا مجوز بگیریم و یک تعطیلی در تهران و کرج را داشته باشیم.”

شیوع موج جدید کرونا در ایران در حالیست که به گفته آقای رحمانی فضلی “رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حدود ۵۰ درصد رسیده که رقم پایینی است.”

هم اکنون سفر به شهرهای قرمز ایران ممنوع است و وزیر کشور ایران گفته: “به نیروی انتظامی دستور داده شده علاوه بر جرایمی که در دستورالعمل وجود دارد خودروها را عودت دهند.”

این در حالی است که رسانه ها در ایران از عدم اجرای مقررات مربوط به شهرهای قرمز و شلوغی و ازدحام در این مناطق خبر می‌دهند.

عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کووید ۱۹ ایران با انتقاد از اینکه “نه سختگیری برای اجرای محدودیت‌ها می‌شود و نه مردم رعایت می‌کنند، گفت: “واقعیت این است که میزان رعایت بسیار کاهش یافته است. به طوری که حتی می‌بینیم که عروسی‌های ۲۰۰ نفره و ۱۵۰ نفره دارد در این شرایط برگزار می‌شود.”

وزارت بهداشت ایران: بالاترین میزان واکسیناسیون در یک روز

وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه ۲۷ تیرماه اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته رکورد تزریق واکسن در ایران شکسته شد و به ۳۰۴ هزار و ۶۶۴ تزریق در یک روز رسید.

وزارت بهداشت می‌گوید که تا کنون ۶ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۲۴۴ نفر دوز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۲۶۸ هزار و ۸۲۶ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۸ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۷۰ دوز رسید.

با این حال در مقایسه با بسیاری از کشورها روند واکسیناسیون در ایران بسیار کند بوده است و چند با در اثر تمام شدن واکسن تقریبا متوقف شده است. منتقدین می‌گویند که تاکید مقامات بر تولید واکسن داخلی بر واکسیناسیون سراسری در اریان تاثیر منفی گذاشته است. در همین خصوص نیز چندی پیش نیز مینو محرز، یکی از مقام‌های بهداشتی سرشناس و از دست‌اندرکاران واکسن برکت، از “رقابت ناسالم” میان نهادهای ایرانی مختلف برای تولید واکسن کرونا انتقاد کرد.

مدتی است تزریق واکسن کرونا به افراد بالای ۶۰ سال در ایران آغاز شده است، اما انتشار ویدیوهایی در فضای مجازی حاکی از صف‌های بسیار طولانی و شلوغی در برخی از مراکز واکسیناسیون.

در شبکه های اجتماعی ویدئویی از صف طولانی واکسن در مرکز خرید ایران‌مال در تهران منتشر شده است.