چند روز پیش از اعلام رسمی شروع موج چهارم ویروس کرونا در ایران، حسن روحانی گفته بود اوج همه گیری در این کشور پشت سر گذاشته شده

حسن روحانی گفته است ایران در هفته جاری به دلیل شدت شیوع ویروس کرونا، هفته سختی پیش رو دارد.

رییس جمهور ایران در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است که شدت شیوع ویروس در ایران از شدت شیوع آن در اروپا “بیشتر نیست” با این همه هشدار داده که “موج چهارم موج بلندتر و سخت‌تری است”.

رئیس جمهور ایران از شهروندان خواسته مقررات بهداشتی خصوصا فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

ایران درگیر موج چهارم شیوع ویروس کروناست و به گفته مقام های بهداشتی و بیمارستانی، شدت شیوع آن نسبت به موج های قبلی بسیار بیشتر است.

مقام‌های دولتی می گویند مراجعه بیماران به بیمارستان باعث شده ظرفیت در برخی از مراکز درمانی تکمیل شود.

شمار مبتلایان روزانه به بالاتر از ۲۵ هزار نفر در روز رسیده که تقریبا دو برابر بالاترین آمار ثبت شده در سال گذشته است. آمار مرگ و میر روزانه هم به بالاتر از ۳۲۰ نفر رسیده است. وزارت بهداشت می گوید نرخ واقعی فوت شدگان دوبرابر این عدد است.

در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا آقای روحانی از اینکه برخی پیش از این در ایران گفته بودند که واکسن ساخت روسیه و ساخت چین را تزریق نمی کنند انتقاد کرده است.

این دو واکسن تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را ندارد و آیت الله علی خامنه ای هم خرید واکسن تولید آمریکا و بریتانیا را ممنوع کرده است.

بیمارستان در ورزشگاه شیراز
بیمارستان در وزرشگاه شیراز. مقام های بهداشتی می گویند ظرفیت برخی از مراکز درمانی تکمیل شده است

به تازگی ایران اعلام کرده که مجددا از روسیه واکسن ضدکرونای این کشور را خریده و قرار است ۶۰ میلیون دوز آن تا پایان پاییز سال جاری وارد شود.

رئیس جمهور ایران گفته “این واکسن چیزی نیست که مصونیت دوساله و حتی یک‌ساله ایجاد کند. ما باید به فکر تهیه واکسن انبوه برای ماه‌ها و حتی سال بعد باشیم”.

آقای روحانی وعده داده که به غیر از تلاش برای تولید واکسن داخلی، این کشور خرید واکسن خارجی را ادامه خواهد داد. وی بار دیگر گفته است که دولت از واردات واکسن توسط بخش خصوصی استقبال می کند.

یک روز پیش از این دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت ایران گفته بود وضعیت برای واردات واکسن به شکلی شده که “ماست فروش و سیمان فروش هم می خواهند واکسن کرونا وارد کنند”.

دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا امروز گفته است مجموعا یک میلیون و ۸۹۵ هزار دز واکسن وارد ایران شده و چون واکسن‌ها دو دزی تزریق می‌شود تاکنون واکسیناسیون نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر تکمیل شده است.

بر اساس گفته های این مقام ایرانی از این مقدار حدود ۴۲۰ هزار دز از روسیه، ۶۵۰ هزار دز از چین، ۱۲۵ هزار دز از هند و حدود ۷۰۰ هزار دز واکسن آسترازنکا از کره جنوبی وارد ایران شده است.

عدم شفافیت درباره افرادی این واکسن ها را دریافت کرده اند، باعث بروز انتقادها و مشکلاتی شده است.

یک روز پیش از این، یکی از مقام‌های پزشکی در استان خوزستان اعلام کرد بعضی از مدیران شهری در آبادان “خارج از نوبت” و “با استفاده از سهمیه پاکبانان” واکسن کرونا زده‌اند.

اما شهردار آبادان گفته است: به دلیل ‘ترس و انصراف’ پاکبانان، ‘ناچار’ به تزریق واکسن به مدیران شهرداری شدیم

دادستان آبادان به خبرنگاران گفته است چنانچه ثابت شود این افراد از موقعیت شغلی خود سو استفاده کرده‌اند، با آنها برخورد قانونی خواهد شد.

وزیر بهداشت ایران پیشتر درباره واکسیناسیون مقامات گفته بود که هیچ کدام از مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران هنوز واکسن تزریق ‌نکرده‌اند و آیت الله خامنه ای هم گفته است که فقط واکسن ایرانی خواهد زد.

جلیل رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم گفته است “واکسن کافی نداریم پس فعلا با رعایت بهداشت فردی از خود و اطرافیان محافظت کنیم”.

محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران هم گفته است “استراتژی واحد و محکمی برای کنترل کرونا وجود ندارد و حتی در صورت تزریق واکسن کرونا به دلیل نبود استراتژی محکم نمی توان شرایط را به خوبی کنترل کرد”.

چند روز پیش از اعلام رسمی شروع موج چهارم ویروس کرونا در ایران، حسن روحانی گفته بود اوج همه گیری در این کشور پشت سر گذاشته شده است