موج هوای گرم در جنوب اروپا در روزهای اخیر باعث آتش‌سوزی‌های گسترده و مرگبار در ترکیه شده و شبکه انتقال برق در یونان را به خطر انداخته است. یونان و ترکیه برای مقابله با پیامدهای موج هوای گرم تمامی امکانات خود را به خدمت گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۱۰ مرداد، دمای هوا در یونان و کشورهای همسایه به ۴۵ درجه سانتی‌گراد رسید و پیش‌بینی می‌شود که در روزهای آینده نیز درجه حرارت در همین حد باقی بماند. در پیش‌بینی‌های هواشناسی روزهای پیش رو، برای بسیاری از مناطق یونان حتی دمایی بالاتر از ۴۷ درجه سانتی‌گراد پیش‌بینی شده است.

در ترکیه برای ششمین روز پیاپی آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های مناطق ساحلی ادامه دارد و دولت این کشور برای مقابله با گسترش دامنه آتش‌سوزی از جامعه بین‌المللی تقاضای کمک کرده است. اتحادیه اروپا اعلام کرده به زودی هواپیماهای آب‌پاش را به ترکیه اعزام خواهد کرد. گزارش‌های رسمی حاکی است که تاکنون ۸ نفر در این آتش‌سوزی‌ها جان باخته‌اند.

در یونان به دلیل گرمای شدید به کارمندانی که مشکلات پزشکی دارند مرخصی داده شده و به دلیل کمبود برق تحت تأثیر مصرف بالا در روزهای گرم، دولت نیروگاه‌های برق را که با ذغال‌سنگ کار می‌کنند و در سال‌های اخیر از چرخه تولید خارج شده بودند دوباره فعال کرده است.

دان میچل، پروفسور محیط زیست در دانشگاه بریستول بریتانیا، در این ارتباط به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت موج هوای گرم در جنوب شرقی اروپا غیرمنتظره نیست و به احتمال فراوان فعالیت‌های بشری عامل تشدید این گرماست. او افزود: «امواج هوای گرم در سراسر جهان هر سال افزایش می‌یابد و نباید فراموش کرد که ده سال اخیر گرم‌ترین سال‌هایی است که تاکنون ثبت شده‌اند.»

پروفسور میچل یادآوری کرد که موج هوای گرم ماه‌های اخیر در غرب کانادا و ایالات متحده حتی با در نظر داشت تغییرات اقلیمی سال‌های اخیر بسیار شدید بود. او افزود: «امواج هوای گرم همیشه وجود داشته‌اند ولی با توجه به گرمایش زمین، شدت و وسعت تأثیرگذاری و در نتیجه قربانیان آن‌ها افزایش یافته است.»

همزمان با حرکت توده هوای گرم به سمت جنوب، ایتالیا و کرواسی نیز شاهد وزش طوفان‌های شدید و آتش‌سوزی جنگل‌ها بوده‌اند.

بر اثر وزش گردباد در شهر ایستریا در سواحل شمالی کرواسی چندین خانه و خودرو آسیب دیده و آتش‌سوزی در نواحی جنگلی اطراف یک مقصد گردشگری در تروگیر علاوه بر منازل مسکونی شبکه انتقالی برق در منطقه را تهدید می‌کند.

براثر آتش‌سوزی در نواحی جنگلی در اطراف شهر ساحلی پسکارا در ایتالیا حدود ۳۰ نفر بر اثر تنفس دود مسموم شده‌اند.

شهردار پسکارا گفت: «این جنگل‌های کاج یکی از مناطق طبیعی حفاظت شده بود و کاملاً از بین رفته است. خسارات این آتش‌سوزی برای محیط زیست منطقه غیرقابل محاسبه است. این جنگل‌ها، قلب پیسکارا و مجرای تنفسی آن بود و اکنون به کلی نابود شده است.»

در قبرس که ماه گذشته شاهد آتش‌سوزی در جنگل‌ها بود هواپیماهای آب‌پاش هنوز به گشت‌زنی ادامه می‌دهند تا در صورت وقوع مجدد آتش‌سوزی به سرعت با آن مقابله کنند.

مدیر اداره جنگلبانی قبرس به رسانه‌های محلی گفت: «اگر به اولین نشانه‌های آتش‌سوزی با سرعت و تمامی امکانات واکنش نشان ندهیم وضعیت به شدت دشوار خواهد شد. وضعیت فعلی مثل دوران جنگ است.»

در روزهای اخیر بسیاری از مناطق ایتالیا، به‌ویژه جزیره سیسیل، نیز شاهد آتش‌سوزی‌های پرشمار بی‌سابقه‌ای بوده‌اند که خسارات فراوانی به این کشور وارد کرده است.

در یک دهه اخیر شواهد و پژوهش‌های علمی در مورد گرمایش زمین افزایش یافته و دانشمندان معتقدند که دلیل اصلی تغییرات جوی زمین افزایش گازهای گلخانه‌ای و سایر آلاینده‌ها در نتیجه الگوهای فعلی تولید و مصرف انسان است