موسسه سرم هند که بزرگ‌ترین تامین کننده واکسن کرونا در این کشور است اعلام کرده واکسن‌های استرازنکا را با دو قیمت متفاوت به بخش دولتی و بیمارستان‌ها خصوصی می‌فروشد. تصمیمی که باعث انتقاد از سیاست دوگانه شده است.

این شرکت داروسازی که مجوز ساخت واکسن استرازنکا آکسفورد را دارد اعلام کرده هر دوز واکسن کرونا را که در هند کوویشیلد خوانده می‌شود، به مراکز ایالتی ۴۰۰ روپیه هند معادل ۵.۳۰ دلار و به بیمارستان‌های خصوصی ۶۰۰ روپیه معادل ۷.۹۵ دلار می‌فروشد.

دولت مرکزی واکسن‌های شرکت سرم هند را ۱۵۰ روپیه می‌خرد که تقریبا معادل ۲ دلار است.

موسسه سرم هند در اطلاعیه‌ای گفته که به دلیل شرایط اضطراری و پیچیدگی‌های موجود نمی‌تواند واکسن را به طور مستقیم به شرکت‌های خصوصی بفروشد اما واکسن را علاوه بر فروش به دولت مرکزی و ایالت‌ها می‌تواند با قیمت بالاتر در اختیار بیمارستان‌های خصوصی قرار دهد.

جیرام رامش، از سیاستمداران شناخته شده و عضو کنگره ملی هند در توییتی با انتقاد از دوگانگی قیمت برای دولت مرکزی و محلی نوشته که “ما یک ملتیم و خواهان قیمت برابر برای مرکز و ایالات هستیم.”

سیتارام یچاری از حزب کمونیست هند هم با انتقاد از این سیاست توییت کرده که دولت “موظف است” واکسن بخرد و به صورت رایگان در اختیار دولت‌های محلی قرار دهد.

قیمت واکسن کوویشیلد (استرازنکا)

  • فروش به دولت مرکزی ۲ دلار
  • فروش به ایالت‌ها ۵.۳۰ دلار
  • فروش به بیمارستان‌های خصوصی ۷.۹۵ دلار
از اول ماه مه واکسیناسیون افراد بالای هجده سال آغاز می‌شود
از اول ماه مه واکسیناسیون افراد بالای هجده سال آغاز می‌شود

هفته پیش دولت مرکزی در دهلی اعلام کرد از روز اول ماه مه مراکز واکسیناسیون سیار کارشان را برای واکسیناسیون عمومی شروع می‌کنند. تا کنون واکسیناسیون بر اساس اولویت سنی و گروه‌های در خطر بوده است.

دولت گفته با کمبود مواجه است و هنوز معلوم نیست واکسن‌های لازم برای واکسیناسیون عمومی را چگونه تامین خواهد کرد.

دو تولیدکننده اصلی واکسن کرونا در هند یعنی موسسه سرم و بهارات بیوتک باید نیمی از تولیدات خود را به دولت مرکزی بدهند و فقط اجازه دارند ۵۰ درصد باقی را به ایالت‌ها یا بازار آزاد بفروشند.

در همین شرایط آمار مبتلایان تازه در هلند به شدت رو به افزایش است. روز چهارشنبه مشخص شد در شبانه‌روز گذشته ۲۹۵ هزار نفر دیگر به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

بر اساس تازه‌ترین آمار تا کنون بیش از ۱۳۰ میلیون نفر در هلند واکسینه شده‌اند.

موسسه سرم هند از تامین کنندگان واکسن سبد کوواکس سازمان بهداشت جهانی برای دسترسی عادلانه کشورها به واکسن است اما نتوانسته به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند.

هند حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد و تاکنون ابتلای ۱۲ میلیون نفر در این کشور به کووید-۱۹ تایید شده است.

از این تعداد، ۱۶۷ هزار نفر جانشان را از دست داده‌اند.