مولوی عبدالحمید: مشکلات کشور با مداحان حل نمی‌شود

1

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، گفته مشکلات کشور با سخنرانان و مداحان حل نمی‌شوند نیاز به گفت‌وگو با نخبگان و سیاستمداران منتقد است».

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه اهل سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید درباره مسئولیت حاکم گفته«حاکم باید بیدار باشد و نگاهش تنها به یک گروه و قشر نباشد. حاکم باید همه ملت را ببیند و به خواسته همه توجه کند و مهم است که نگذارد در حق کسی بی‌عدالتی و ظلم شود.

آقای عبدالحمید درحالی غیرمستقیم رهبر جمهوری اسلامی را خطاب قرار داده و از اوضاع حکمرانی انتقاد کرده که آیت‌الله خامنه‌ای روز گذشته با مداحان دیدار داشت و گفته بود «احساس برانگیزی مداحی در معرکه های حساس به داد کشور رسید».

امام جمعه اهل تسنن زاهدان گفته «راه برون‌رفت از مشکلات، سرکوب و اعدام نیست. کار مداحان چیز دیگری است و برای حل مشکلات به مغزهای متفکر نیاز داریم».

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان از حاکمیت خواسته با این «مردم» مذاکره کند و گفته «مردم تغییرات بزرگی در زمینه‌های مختلف می‌خواهند. این مشکلات علاج و راه‌حل دارد. دید وسیع می‌خواهد».

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان با اشاره به انتقاد برخی مبنی بر اینکه چرا در گذشته این اعتراضات را مطرح نمی‌کردید، گفته «ما سی سال است که این حرف‌ها را می‌زنیم و بحث امروز نیست. در گذشته در قالب نرم‌تری بیان می‌شد اما حالا شرایط عوض شده و صریح‌تر گفته می‌شود. رئیس‌جمهور و بزرگان وقت ملاقات نمی‌دهند. اگر این حرف‌ها را در منبر نگوییم کجا بگوییم. یکی از مسئولان امنیتی به من گفت این حرف‌ها را به من بگویید. من گفتم شما نظامی هستید. گفت‌وگو باید با افراد سیاسی انجام شود.»

هفته گذشته رسانه خبری «حال‌وش» در گزارشی اعلام کرد که مولوی عبدالحمید از سوی نیروهای امنیتی «به شدت تحت فشار» است تا از خطبه‌های انتقادی دست بردارد اما آقای عبدالحمید جواب منفی به خواسته آنان داده است.

گزارش‌ها از تجمعات ضدحکومتی در زاهدان

بر اساس تصاویری که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده در زاهدان تجمعات ضدحکومتی شکل گرفته است.

در ویدیوهای منتشر شده معترضان علیه رهبر جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

طی هفته‌هایی که از کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات ضد حکومتی در ایران گذشته، روزهای جمعه عمدتا زاهدان شاهد اعتراضاتی بوده است.

در این مدت، مولوی عبدلحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان صراحتا از سیاست‌های سرکوب جمهوری اسلامی انتقاد کرده است.