امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه می‌گوید که مذاکرات درباره توافق هسته ای ایران باید خیلی سختگیرانه باشد و کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی هم در این مذاکرات مشارکت داشته باشند.

شبکه تلویزیونی العربیه، متعلق به عربستان سعودی گزارش داد که آقای مکرون در یک جلسه مطبوعاتی ضمن بیان این اظهارات گفته است که زمان برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح، بسیار کوتاه است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه هم چند روز پیش به نشریه دیمانش گفته بود: “ایران در حال ساخت سلاح‌های هسته‌ای است و ضرورت فوری دارد که ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) برگردند.”

ایران این اظهارات را رد کرد و آن را “یاوه‌گویی پوچ” خواند.

پیشتر یک مقام دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه گفته بود اگر ایران می‌خواهد آمریکا به برجام برگردد باید دست از تحریک‌های هسته‌ای بردارد و تعهدات برجامی خود را رعایت کند.

آنتونی بلینکن
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید آمریکا می‌گوید اول ایران باید به اجرای کامل تعهداتش در برجام برگردد

در همین حال آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید آمریکا روز چهار‌شنبه ۲۷ ژانویه (هشت بهمن) در اولین نشست خبری خود تصریح کرد که موضع آقای بایدن این است که اگر ایران به تعهداتش در برجام برگردد، ایالات متحده هم همین کار را خواهد کرد و بعد از آن به دنبال “توافقی بلندمدت‌تر و مستحکم‌تر” با جمهوری اسلامی خواهد بود.

در مقابل مقام‌های ایران خواسته وزیر خارجه جدید آمریکا درباره لزوم بازگشت کامل ایران به تعهداتش در برجام، قبل از بازگشت آمریکا به این توافق را رد کرده‌ و گفته‌اند که ابتدا ایالات متحده که از برجام خارج شده باید به آن برگردد و تحریم‌های ایران را به طور کامل لغو کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش در توییتی از کابینه تازه آمریکا خواست که “شکست حداکثری ترامپ” را فراموش نکند و مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم هشدار داد که “پنجره زمانی بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای در حال بسته شدن است.”

اما هایکو ماس وزیر خارجه آلمان هم در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفت از آنجا که دولت جدید آمریکا به بازگشت به برجام روی باز نشان می دهد، قدرت های اروپایی احتمالا به زودی گفت و گو با واشنگتن درباره این موضوع را آغاز خواهند کرد.

آقای ماس افزود انتظار دارد که آلمان، فرانسه و بریتانیا “خیلی سریع وارد گفت و گوهایی” با ایالات متحده شوند و اضافه کرد: “با این حال روشن است که ایران باید به تعهداتش احترام بگذارد و به موارد کنونی نقض توافق پایان دهد.”

توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی، آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان شش سال پیش به امضا رسید اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در اردبیهشت ۱۳۹۷ یک‌جانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌هایی را که پس از برجام لفو شده بودند برگرداند.

یک سال بعد ایران در پنج مرحله تعهدهای برجامی خود را کنار گذاشت

.