مکرون درباره مذاکرات وین: توپ در زمین ایران است

Screen Shot 2022-08-26 at 10.41.30 AM

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه می‌گوید اکنون توافق بر سر احیای برجام بستگی به تصمیم ایران دارد و توپ در زمین جمهوری اسلامی است.

وی در سخنان روز جمعه خود تاکید کرد، متن نهایی که توسط اتحادیه اروپا برای احیای برجام تنظیم شده، از عدم توافق بهتر است.

ایران در پاسخ به این متن نهایی برخی پیشنهادات خود را مطرح کرده و ایالات متحده نیز در پاسخ به پیشنهادات ایران، نظرات خود را دو روز پیش رسما ارسال کرده است. مقامات ایران می‌گویند در حال مطالعات نظرات آمریکا هستند.

ایالات متحده می‌گوید عقب‌نشینی ایران از برخی خواسته‌ها از جمله خروج سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا دلگرم‌کننده است، اما هنوز مسائل حل‌نشده وجود دارد.

در این میان حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران روز جمعه ابراز خوشبینی کرد که مذاکرات در حال طی کردن مراحل پایانی خود است.

حسین امیرعبداللهیان می‌گوید تهران در مورد مسائل باقی‌مانده پادمانی بسیار جدی است

وزیر خارجه ایران می‌گوید تهران هیچ عجله‌ای برای احیای برجام ندارد

آقای امیرعبداللهیان گفت: «اگر آمریکایی‌ها واقع‌بینانه برخورد کنند، فکر می‌کنم حل شدنی است.»

وی روز پنجشنبه نیز با اعلام این‌که تهران برای احیای برجام «هیچ شتاب و عجله‌ای ندارد» گفته بود که «در حال بررسی و آنالیز دقیق متن و آخرین پاسخی هستیم که روز گذشته از طرف آمریکایی دریافت کردیم».

در این میان میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در کمیسیون مشترک برجام روز گذشته با انتشار توئیتی اعلام کرد: «هرگونه پیشنهاد جدید برای تهیه پیش‌نویس، عملاً مذاکرات را طولانی‌تر می‌کند. ممکن است خوشایند نباشد، اما طرف‌های برجام حق دارند که طبق روال عادی دیپلماسی، خواستار تغییراتی در متن موجود باشند».