امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز جمعه ۱۲ آذرماه همزمان با پایان هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای برجام، گفت که این دور از مذاکرات پیشرفتی نداشته است.

آقای مکرون که به امارات متحده عربی سفر کرده است، اظهار داشت: «فکر می‌کنم احتمالا این دور از مذاکرات با توجه به مواضع (ایران)، موفقیت‌آمیز نبود و به احتمال زیاد این مذاکرات در کوتاه‌مدت از سر گرفته نشود.»

ایران می‌گوید یک پیش‌نویس پیشنهادی جدید به اعضای برجام تحویل داده و خبرنگار روزنامه وال‌استریت جورنال به نقل از یک دیپلمات اروپایی نوشته است که پیش‌نویس‌های پیشنهادی ایران غیرقابل قبول و زیاده‌روی است.

دیپلماتهای ارشد فرانسه، بریتانیا و آلمان در کمیسیون مشترک برجام نیز با انتشار بیانیه مشترکی «ناامیدی و نگرانی» خود از پیشنهادات جدید ایران را اعلام کردند.

به گفته آنها، ایران خواستار «تغییرات زیادی» شده و برخی از درخواست‌های ایران در تطابق با توافق برجام ۲۰۱۵ نیست.

این دیپلمات‌ها گفته‌اند مشخص نیست شکاف‌های جدید چگونه می‌تواند در یک چهارچوب زمانی واقع‌بینانه با توجه به پیش‌نویس پیشنهادات جدید ایران پر شود.

در این میان، علی باقری کنی، نماینده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای عصر روز جمعه گفت که ایران تاکید کرده پیشنهاداتش در مورد دو موضوع لغو تحریم‌ها و برنامه هسته‌ای روی میز است و طرف‌های مقابل این نیاز را داشتند که برای مشورت پیرامون آن به پایتخت‌های خود رفته و هفته آینده مذاکرات هسته‌ای وین از سر گرفته شود.

آقای باقری کنی همچنین در مصاحبه‌ای با شبکه الجزیره گفت که اگر دو پیشنهاد ابتدایی ایران پذیرفته شود، جمهوری اسلامی «سومین پیشنهاد» خود را ارائه خواهد داد.

تصویری از هیئت مذاکره‌کننده ایران در وین

روز آخر مذاکرات وین؛ منابع غربی: درخواست‌های ایران «غیرقابل قبول» و «زیاده‌روی» است

وی تاکید داشت که پیشنهادات ایران «نمی‌تواند رد شود»، چرا که این پیشنهادات بر اساس توافق سال ۲۰۱۵ برجام هستند. وی همچنین گفت که تحریم‌های هسته‌ای آمریکا علیه ایران باید «فورا» لغو شود.

قبلا آمریکا گفته است که در صورتی آماده لغو تحریم‌های هسته‌ای است که ایران به تعهدات برجام بازگردد.

به گفته آقای باقری کنی، اکنون باید طرف مقابل پیشنهادات ایران را مورد بررسی قرار دهد و برای مذاکرات آتی «بر اساس این پیشنهادات» خود را آماده کند.

الجزیره می‌نویسد پیشنهاد سوم ایران عمدتا درباره پروسه تایید و تضمین قدرت‌های جهانی برای احیای برجام خواهد بود.

ایران قبلا از آمریکا خواسته است تضمین دهد که در دولت‌های آتی، ایالات متحده دوباره از برجام خارج نخواهد شد؛ موضوعی که دولت جو بایدن آن را رد کرده و گفته است دولت صلاحیت و اختیار دادن چنین تضمینی را ندارد.

خبرنگار روزنامه وال‌استریت جورنال در رشته‌توییتی که روز جمعه، ۱۲ آذر، منتشر کرد، به نقل از یک دیپلمات اروپایی نوشت که ایران در پیش‌نویس‌های خود درخواست‌های مربوط رفع تحریم‌ها را افزایش داده و همزمان تمام تفاهم‌های پیشین درباره گام‌های ایران برای بازگشت به برجام را حذف کرده‌ است.

دیگر خبرنگاران حاضر در وین نیز چنین محتوایی را به اشتراک گذاشته‌اند.

خبرنگار وال‌استریت جورنال همچنین نوشته است که دیپلمات‌های اروپایی به مذاکره‌کنندگان ایرانی گفته‌اند که پیشنهادات آنها بسیار سخت‌گیرانه است و باید مواضع انعطاف‌پذیری داشته باشند.

در روزهای اخیر مقام‌های ایران و ایالات متحده نسبت به دستیابی به توافق در این زمینه ابراز بدبینی کرده بودند.

مذاکرات بین ایران و طرف‌های باقی‌مانده در برجام پس از شش ماه وقفه برگزار می‌شود