مکرون: لوکاشنکو باید برود

پس از آن که اتحادیه اروپا اعلام کرد الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رییس جمهور جدید بلاروس به رسمیت نمی‌شناسد، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، هم یکشنبه ششم مهرماه گفت، آقای لوکاشنکو باید از قدرت کناره‌گیری کند.

امانوئل مکرون به مجله هفتگی du Dimanch گفته است، «خیلی واضح است که او باید برود.»

رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد، این یک بحران قدرت است، یک مستبد که نمی‌تواند منطق دموکراسی را بپذیرد و به زور متکی است. روشن است که لوکاشنکو باید برود.

به دنبال اعلام نتایج انتخابات ۹ اوت در بلاروس ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها آمده‌اند و به نتیجه این انتخابات اعتراض کرده‌اند.

کمیته انتخابات بلاروس مدعی است الکساندر لوکاشنکو که طی ۲۶ سال گذشته قدرت را در کشور در دست داشته، بیش از ۸۰ درصد آرا را به دست آورده است. معترضان، اتحادیه اروپا و آمریکا می‌گویند در نتایج انتخابات دستکاری شده است و تعدادی از مقامات بلاروس به خاطر تقلب در انتخابات و سرکوب معترضان، مورد تحریم آمریکا و اروپا واقع شده‌اند.

الکساندر لوکاشنکو برای مقابله مخالفان دست به سرکوب گسترده اعتراضات زده است که واکنش و محکومیت کشورهای غربی را در پی داشته است. این در حالی است که روسیه از اقدامات الکساندر لوکاشنکو حمایت کرده است.

آقای لوکاشنکو روز چهارشنبه گذشته در مراسمی مخفیانه و ناگهانی به عنوان رییس جمهور جديد بلاروس سوگند یاد کرد