ناتو از «فعالیت‌های مخرب ایران» در خاک کشورهای عضو خود «ابراز نگرانی عمیق» کرد

Screen Shot 2023-07-11 at 1.48.37 PM

پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، همزمان با نشست دو روزه رهبران کشورهای عضو خود در لیتوانی، با انتشار بیانیه‌ای از «فعالیت‌های مخرب ایران» در خاک کشورهای این پیمان ابراز «نگرانی عمیق» کرد.

بیانیه ۳۱ عضو ناتو که روز سه‌شنبه ۲۰ تیرماه منتشر شده، همچنین از ایران خواسته است که از حمایت نظامی از روسیه و به‌خصوص تجهیز پهپادی آن کشور دست بردارد.

در این بیانیه به جزئیات «فعالیت‌های مخرب ایران» اشاره نشده است.

این نخستین اجلاس سران ناتو از زمان انتشار گزارش‌های فزاینده ماه‌های گذشته درارتباط با تجهیز روسیه به تسلیحات ساخت صنایع سپاه پاسداران ایران و کاربرد آن در جنگ مسکو علیه اوکراین است.

ساعاتی پیش از نشست رهبران کشورهای عضو ناتو، مقامات اوکراینی از یک حمله دیگر روسیه با ده‌ها فروند پهپاد انتحاری ایران به کی‌یف، اودسا و یکی دیگر از شهرهای اصلی استان اشغالی خرسون خبر دادند.

جمهوری اسلامی ایران در دوره اخیر با قرار گرفتن در کنار روسیه در جنگی که در یک سال‌ونیم اخیر علیه اوکراین آغاز کرده، عملا سبب افزایش تنش میان تهران با کشورهای عضو ائتلاف ناتو شده است.

ینس استولتنبرگ

بیشتر در این باره:

هشدار دبیرکل ناتو: ایران و کره شمالی در حال گسترش برنامه‌های هسته‌ای خود هستند

وزیران خارجه و دفاع اعضای ناتو در نشست‌های متعدد خود در ماه‌های گذشته در بخارست، مادرید و نیز در پایگاه هوایی رامشتاین آلمان، از ایران خواسته بودند تا از تحویل بیشتر سلاح و پهپاد به روسیه خودداری کند.

با وجود این هشدارها، رئیس‌جمهور اوکراین در آخرین سفر خود به ایتالیا، بریتانیا و شمار دیگری از کشورهای عضو ناتو گفت اوکراین «اطلاع دقیق» دارد که ایران محموله‌های پهپادی بیشتری برای روسیه ارسال کرده است.‌

سران ناتو در بیانیه روز سه‌شنبه خود همچنین تاکید کردند که ایران نباید هرگز به تولید سلاح هسته‌ای روی آورد.

این بیانیه، جمهوری اسلامی ایران را نیز به توقف «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» شامل توقیف کشتی‌ها فرا خوانده است.

هم‌زمان، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در ارتباط با چین گفت که آن کشور «به‌طور فزاینده قوانین نظم بین‌المللی را به چالش کشیده است».

با این حال، او افزود که چین دشمن ناتو نیست ولی پکن نباید قوانین بین‌المللی به‌ویژه در ارتباط با اوکراین و ایران را نادیده بگیرد.

آقای استولتنبرگ گفت اعضای ائتلاف باید به مذاکره با پکن ادامه بدهند.

نشست سران ناتو با تمرکز بر مسائل امنیتی مرتبط با روسیه روز چهارشنبه در پایتخت لیتوانی ادامه خواهد داشت.