بعد از اینکه جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که تا حدود پنج ماه دیگر کل نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد، پیمان آتلانیک شمالی(ناتو) نیز اعلام کرده که همزمان با آمریکا نیروهایش را از افغانستان خارج خواهد کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان دیر هنگام شب گذشته با نشر اعلامیه مطبوعاتی نوشته که به تصمیم آقای بایدن احترام گذاشته و در “راستای انجام این روند(خروج نیروها) همکاری لازم را” خواهد کرد.

در این اعلامیه ‍‌آمده که بعد از توافق میان آمریکا و طالبان در ماه فیبروری/فوریه سال ۲۰۲۰، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اکثریت مطلق عملیات را به طور مستقلانه انجام می‌دهند. گفته شده این نیروها توانایی دفاع از افغانستان را در برابر تهدیدهای فعلی دارند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان افزوده که همزمان، “ایالات متحده و سایر متحدان ما اطمینان داده‌اند که حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و ادامه کمک‌های بشردوستانه و انکشافی(توسعه‌ای)شان با دولت افغانستان همچنان ادامه خواهد داشت.”

در این اعلامیه تاکید شده که دولت افغانستان بحث خود را با آمریکا و سایر متحدانش در مورد فصل نو مناسبات، به ویژه تسریع روند صلح را با در نظر داشت منافع مشترک، اعتماد و احترام متقابل ادامه خواهد داد.

خروج نیروهای ناتو

ناتو نیز شب گذشته با نشر اعلامیه‌ای گفته برای اولین بار به هدف مقابله با شبکه القاعده و کسانی که در حمله ۱۱ سپتامبر نقش داشتند به افغانستان نیرو اعزام کرد.

ناتو و آمریکا

این پیمان امنیتی افزوده که با توجه به اینکه مشخص شد که برای چالشهایی که در أفغانستان وجود دارد هیج نوع راه حل نظامی وجود ندارد، همکاران ناتو تصمیم گرفتند که خروج نیروهای ناتو را که زیر نام حمایت قاطع در این کشور فعالیت داشتند از اول ماه مه ‍ آغاز کند.

براساس اعلام رسمی حدود هفت هزار سرباز ناتو در أفغانستان حضور دارند که بیشتر نقش آنان حمایتی و همچنین در آموزش نیروهای امنیتی افغان سهم داشتند.

ناتو افزوده که خروج نیروها از افغانستان منظم، هماهنگ و سنجیده شده خواهد بود. این نهاد افزوده که تا در چند ماه آینده خروج نیروهای ناتو و آمریکا انجام و هرگونه حمله طالبان بر نیروهای متحد ناتو در دوران خروج، می تواند با واکنش شدید همراه باشد.

به گفته ناتو این نهاد یکی از بزرگترین ائتلاف‌های تاریخ را برای کار در افغانستان تشکیل داد. نیروهای این ائتلاف با هم به افغانستان رفتند، با هم سازگار شدند و اکنون نیز از افغانستان با هم می‌روند.

این نهاد به حمایتش از روند صلح افغانستان تاکید کرده و افزوده که ناتو از روند صلح متعلق به افغانستان و به رهبری این کشور پشتیبانی خواهد کرد. ناتو از دولت افغانستان و طالبان خواسته که به تعهدات شان در مورد روند صلح افغانستان و توافق نامه طالبان و آمریکا و بیانیه مشترک آمریکا و افغانستان پایبند باشند.

در اعلامیه ناتو آمده که خروج نیروهای این پیمان به معنای پایان رابطه با افغانستان نیست، بلکه این آغاز یک فصل جدید خواهد بود