مصطفی تاجزاده، از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلبان در ایران، هنگام ثبت نام برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفت: “با حجاب اجباری مخالفم”.

آقای تاجزاده گفت: “من سیدمصطفی تاج‌زاده به عنوان یک شهروند، معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات، معاون امور بین‌الملل دولت میرحسین موسوی، یک اصلاح‌طلب، یک زندانی سیاسی هفت‌ساله و یک ایرانی رسما نامزد کاندیداتوری شدم.”

او پیش از این گفته قصد دارد در صورت رسیدن به ریاست جمهوری با جلب نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، قانون اساسی ایران را اصلاح کند تا افرادی به صورت دوره‌ای و انتخابی به مقام رهبری حکومت برسند.

ناظران سیاسی بخت چندانی برای تایید صلاحیت آقای تاجزاده در شورای نگهبان قائل نیستند.

در چهارمین روز ثبت‌نام داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری فریدون عباسی، رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران و علیرضا افشار، فرمانده سابق بسیج از چهره‌های دیگری هستند که در وزارت کشور حضور یافته و رسما نامزد شده‌اند.

تاجزاده چه می‌گوید؟

همزمان با ورود مصطفی تاجزاده به وزارت کشور شماری از هوادارانش در حمایت از او شعار دادند.

آقای تاجزاده، که به همراه همسرش فخرالسادات محتشمی‌پور به وزارت کشور ایران رفت، پس از ثبت‌نام در جمع خبرنگاران سخنرانی کرد.

او از “بنگاه‌های خصولتی و سپردن اموال ملت به باندهای بی‌نام و نشان” و “کالایی‌کردن آموزش و بهداشت” انتقاد کرد و گفت مهار گرانی ممکن است.

مصطفی تاجزاده از سرکوب آزادی‌های سیاسی و اجتماعی انتقاد کرد و گفت: “من با فیلترینگ شبکه‌های مجازی مخالفم.من با گرفتن حق فعالیت سیاسی، با نظارت استصوابی مخالفم.”

آقای تاجزاده از “ادبیات دشمن‌محور” و “سیاست خارجی پرهزینه آمریکا ستیزی و روسیه دوستی” نیز انتقاد کرد.

او همچنین با انتقاد از قوانین تبعیض‌آمیز ایران علیه زنان گفت با حجاب اجباری مخالف است.

از چهار سال پیش مخالفت با حجاب اجباری در ایران با اعتراضات “دختران خیابان انقلاب” شدت گرفته، اعتراضاتی که حتی آیت‌الله خامنه‌ای را هم به واکنش واداشت.

پیش از این محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق و از دیگر داوطلبان نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ هم گفته قوانین حجاب در ایران باید مطابق خواست اکثریت مردم تعیین شود.