آوریل هینس، نامزد پیشنهادی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا برای اداره اطلاعات ملی می‌گوید “راه درازی” تا بازگشت به برجام در پیش است.

خانم هینس امروز در مقابل اعضای کمیته اطلاعات سنا گفت آقای بایدن قبلا “خاطرنشان کرده است که اگر ایران به تعهداتش برگردد، او دستور خواهد داد که ما هم این کار را انجام دهیم.”

با وجود این او گفت “صادقانه معتقدم که راه درازی تا آن زمان در پیش داریم.” او همچنین به کمیته سنا اطمینان داد که در این فرایند با نمایندگان کنگره درباره پرونده ایران مشورت خواهد شد.

خانم هینس که نامزد تصدی بالاترین مقام اطلاعاتی در کابینه جو بایدن است، به دو مورد اختلاف جدی جمهوری اسلامی با کشورهای غربی هم اشاره کرد و گفت که آقای بایدن این موضوع را هم یادآور شده که “در جریان این فرایند باید برنامه موشکی بالستیک و همین طور فعالیت‌های مخرب ایران را هم مد نظر داشته باشیم.”

چشم‌انداز روابط ایران و آمریکا وقتی جو بایدن بیاید

مشاوران آقای بایدن درهفته‌های اخیر گفته‌اند که کابینه تازه تلاش خواهد کرد به مسیر دیپلماسی با ایران برگردد و از بازگشت به برجام با در نظر گرفتن ملاحظات مربوط به برنامه موشکی ایران و همین طور نقش منطقه‌ای جمهوری اسلامی صحبت کرده‌اند.

کمیته‌های مختلف سنا روز سه‌شنبه ۱۹ ژانویه، یک روز قبل از مراسم تحلیف جو بایدن، روند بررسی صلاحیت نامزدهای او برای پست‌های مختلف از جمله وزارت خارجه و مدیر اطلاعات ملی آمریکا را آغاز کرده‌اند.

تعداد زیادی از نامزدهای آقای بایدن برای پست‌های وزارت خارجه و امنیت ملی از میان کسانی هستند که به نوعی با پرونده هسته‌ای ایران و مذاکرات سال‌های گذشته به ویژه در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در ارتباط بوده‌اند.

“فرصت محدود” بایدن

برآورد خانم هینس درباره طولانی بودن زمان بازگشت به برجام در حالی مطرح شده که وزیر خارجه بریتانیا امروز درباره فرصت محدود کابینه آقای بایدن برای رسیدگی به پرونده ایران هشدار داده است.

دامینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا زمان باقی‌مانده تا انتخابات ریاست جمهوری ایران (۲۸ خرداد ۱۴۰۰) را “پنجره فرصت” برای آقای بایدن دانست که به عقیده او باید در این زمان برای “پیشرفت واقعی” در پرونده هسته‌ای ایران تلاش کند.

به نظر می‌آید آقای راب با این هشدار احتمال پیروزی یک نامزد محافظه‌کار و منتقد برجام در انتخابات سال آینده ایران را در نظر داشته است.

دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و تحریم‌های هسته‌ای ایران را با شدت بیشتر و با شعار “فشار حداکثری” برگرداند.

ایران هم یک سال بعد کاهش تعهدات خود در برجام را آغاز کرد و در نهایت تقریبا تمام محدودیت‌های فنی تعیین‌شده در توافق هسته‌ای را کنار گذاشت.

در هفته‌های اخیر هم فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و تولید اورانیوم فلزی در تاسیسات هسته‌ای ایران هشدار آمریکا و نگرانی شدید کشورهای اروپایی را به دنبال داشته است