جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، ویلیام برنز، دیپلمات کهنه‌کار و معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا را به عنوان مدیر پیشنهادی خود برای ریاست سی‌آی‌ای (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) معرفی کرد.

سایت انتقال ریاست جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای دلیل انتخاب آقای برنز را “درک عمیق از تهدید‌های” پیش روی آمریکا و همین طور “تلاش‌های خستگی‌ناپذیر برای محافظت از مردم آمریکا” عنوان کرده است.

ویلیام برنز در دوره‌ای از چهره‌های اصلی مذاکرات پشت پرده ایران و آمریکا بود و پیش از بازنشستگی در مذاکرات هسته‌ای گروه ۱+۵ و ایران نقشی محوری داشت.

او در سال ۲۰۱۴ بعد از ۳۳ سال فعالیت در وزارت خارجه بازنشسته شد و بعد از آن هم در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما طرف مشورت مذاکره‌کنندگان هسته‌ای آمریکا بود.

ویلیام برنز
ویلیام برنز در دوره‌ای از چهره‌های اصلی مذاکرات هسته‌ای با ایران بود – عکس از سال ۲۰۱۰

آقای برنز سابقه‌ای طولانی در مسائل مربوط به خاور میانه و به ویژه مذاکرات صلح در این منطقه داشت.

او در دوره‌ زمامداری پنج رئیس جمهور -دموکرات و جمهوری‌خواه – و ۱۰ وزیر خارجه آمریکا در وزارت خارجه فعال بوده و از جمله به عنوان سفیر در کشورهای روسیه و اردن خدمت کرده است.

آقای برنز از مخالفان سیاست خارجی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است و بارها از تصمیم‌های کابینه او از جمله خروج از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرده بود.

او از منتقدان کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بود و اعتقاد داشت این اقدام دولت ترامپ به اهدافی که خود او برای سیاستش در قبال ایران تعیین کرده بود، آسیب زده است.

ویلیام برنز در صورت تایید سنا جای جینا هسپل را خواهد گرفت که در ماه مارس ۲۰۱۸ به عنوان اولین رئیس زن سازمان سیا انتخاب شد