نامزد مورد حمایت ترامپ در ایالت محافظه‌کار آلاباما شکست خورد

روی مور نامزد مورد حمایت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که با ادعاهای تعرض جنسی روبرو بود در ایالت بسیار محافظه کار آلاباما از نامزد دمکرات ها شکست خورده است.

پس از ماه‌ها کارزار پرحاشیه، مردم این ایالت جنوبی آمریکا روز سه شنبه برای انتخاب سناتور جدید خود به پای صندوق رای رفتند.

در این انتخابات قاضی سابق روی مور با داگ جونز رقابت می کرد و درحالی که بیشتر آرا شمرده شده است اکثریت شبکه های خبری پیروزی آقای جونز را قطعی می دانند.

درحالی که بیش از 98 درصد آرا شمارش شده آقای جونز با اختلاف کمتر از یک درصد از رقیب پیش است.

به این ترتیب شمار کرسی های جمهوری خواهان در سنا به ۵۱ در مقابل ۴۹ کرسی برای دمکرات ها کاهش می یابد.

آلاباما به طور سنتی سناتورهای جمهوری‌خواه را به کنگره می فرستاد اما نتیجه امشب خبر خوبی برای دمکرات ها پیش از انتخابات میان دوره ای سال آینده است.

این اولین بار در ربع قرن گذشته است که یک نامزد حزب جمهوری خواه از آلاباما به سنا راه می یابد.

این رای‌گیری برای پر کردن صندلی خالی جف سشنز، سناتور پیشین آلاباما انجام شد که پس از پیروزی دونالد ترامپ، وزیر دادگستری شد.

صبح سه‌شنبه، در حالی که رسانه‌های آمریکا پوشش ویژه‌ای به این انتخابات ایالتی داده‌بودند، روی مور، سوار بر اسب راهی حوزه انتخاباتی شد.

این قاضی ۷۰ ساله، حامی سرسخت “اصول عقیدتی” محافظه‌کاران است و از مخالفان جدی سقط جنین و ازدواج همجنس‌خواهان محسوب می شود. او وعده داده بود در صورت پیروزی، برای “قیام در برابر سیستم” به واشنگتن برود و از اصول سنتی محافظه‌کاران که به گفته او و حامیانش “در خطر نابودی” قرار گرفته دفاع کند.

با وجود این، طرح چند اتهام آزار و اذیت جنسی علیه او، که در یک مورد از آنها آزار جنسی یک دختر نوجوان هم در میان بوده، کارزار انتخاباتی اش را به شدت جنجالی کرد؛ به طوری که حتی رهبران جمهوری‌خواه در کنگره هم خواستار انصراف او از نامزدی و انتخابات شدند.

آقای مور همه این اتهامات را رد می‌کند و آنها را دارای انگیزه‌های سیاسی می‌داند.

در همین حال، حمایت بی‌چون و چرای دونالد ترامپ از آقای مور، انتخابات آلاباما را یک بار دیگر به سنگ محکی برای بررسی موقعیت آقای ترامپ بدل کرده بود.

آقای ترامپ که نظرسنجی‌های اخیر او را نامحبوب‌‎ترین رئیس جمهور معاصر آمریکا در پایان نخستین سال ریاستش بر کاخ سفید معرفی می‌کنند، چندین بار تاکید کرده که مجلس سنا برای پیش‌برد برنامه‌های او به کسانی چون روی مور نیاز دارد تا بتواند اکثریت شکننده جمهوری‌خواهان بر این مجلس را حفظ کند.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort