جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه نهم اسفند در نامه‌ای به رهبران کنگره این کشور گفته است، دستور او به ارتش ایالات متحده برای حمله به مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه مطابق اصل حق دفاع از خود بود.

جو بایدن در نامه خود به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و پاتریک لیهی، رئیس موقت مجلس سنای این کشور نوشته است: ایالات متحده این اقدام را بر اساس حق ذاتی دفاع از خود مطابق با ماده ۵۱ منشور سازمان ملل انجام داد.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه دستور داد تا ارتش این کشور مواضع شبه نظامیان مورد حمایت ایران را در شرق سوریه را هدف قرار دهد.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون هم می‌گوید، در این حملات چندین تاسیسات واقع در یک نقطه کنترل مرزی را هدف قرار داده است که تعدادی از گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت حکومت ایران از جمله کتائب حزب الله و کتائب سید الشهدا آنها استفاده می‌کردند.

پنتاگون گفته بود، این حمله در پاسخ به حملات راکتی اخیر علیه به اطراف فرودگاه بین‌المللی اربیل در نزدیکی محل استقرار نیروهای آمریکایی در اربیل عراق در ماه گذشته صورت گرفته است که در آن یک پیمانکار غیر نظامی کشته و یک نیروی نظامی آمریکایی نیز مجروح شد.

جو بایدن در این نامه به رهبران کنگره نوشته است: با هدایت من، این اقدام نظامی برای دفاع و حفاظت از پرسنل و شرکای ما در برابر این حملات و همچنین حملات آتی انجام شد.

سی ان بی سی نیوز نوشته است، حمله به شبه نظامیان شیعه در سوریه واکنش شماری از نمایندگان دموکرات در کنگره را درپی داشته است و گفته‌اند دستور جو بایدن برای حمله نظامی می‌بایست با تایید کنگره انجام می‌شد. این نمایندگان خواستار توضیح در این‌باره شده بودند.

بر اساس «قانون اختیارات جنگی»، رئیس جمهوری آمریکا می‌بایست ۴۸ ساعت پس از هر اقدام نظامی کنگره را مطلع کند.

رئیس جمهوری آمریکا در این نامه خود به رهبران کنگره بر حق قانونی خود به عنوان فرمانده کل قوا تاکید کرده است.

جو بایدن در این نامه همچنین تصریح کرده است، من این اقدام نظامی را بر اساس با مسئولیتم برای حفاظت از شهروندان ایالات متحده، در داخل و خارج از کشور، و همچنین در راستای پیشبرد امنیت ملی و منافع سیاست خارجی ایالات متحده، مطابق با اختیارات قانون اساسی خود برای انجام روابط خارجی ایالات متحده و به عنوان فرمانده کل قوا و ریاست قوه مجریه ایالات متحده هدایت کردم.