نامه رئیسی به پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی با درخواست تقویت روابط

10

وزارت خارجه عربستان سعودی در خبری اعلام کرد که ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران، در دو پیام جداگانه خطاب به ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و شاهزاده محمد بن سلمان، از تقویت روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف استقبال کرده است.

ولید بن عبدالکریم الخریجی، معاون وزیر خارجه عربستان سعودی، پیام‌های ابراهیم رئیسی را از علیرضا عنایتی، سفیر جدید جمهوری اسلامی در ریاض، دریافت کرد.

در این خبر آمده است که در جریان این دیدار، مقام‌های وزارت امور خارجه عربستان سعودی برای سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در ریاض آرزوی موفقیت کردند. خبرگزاری ایسنا هم نوشت که دو طرف در این دیدار درباره روابط دوجانبه و راه‌های تقویت آن در راستای منافع مشترک و برخی مسائل دیگر گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرده‌اند.

علیرضا عنایتی، سفیر جمهوری اسلامی، روز ۱۴ شهریور، وارد ریاض شد و ماموریت رسمی خود را در این کشور شروع کرد. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز دوشنبه ۲۰ شهریور، در نشست خبری گفت که ماموریت عنایتی در عربستان سعودی بر نقشه راه تعریف‌شده و تقویت مناسبات دوجانبه بین دو کشور مبتنی خواهد بود.

عبدالله بن سعود العنزی، سفیر جدید عربستان سعودی نیز روز ۱۴ شهریور، وارد ایران شد و استوارنامه خود را به حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، ارائه کرد.

سفیر جدید عربستان سعودی پس از شروع به کار رسمی در تهران، به سفارت چین رفت و با چانگ هوآ، سفیر چین در ایران، دیدار کرد. انتشار تصویر این دیدار در رسانه‌های اجتماعی ایران بازتاب زیادی داشت.

سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در حالی بازگشایی می‌شود که روابط دو کشور حدود هفت سال پس از حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد تیره بود.

تهران و ریاض، اسفند سال گذشته، پس از سال‌ها اختلاف، با میانجیگری پکن برای از‌سرگیری روابط توافق کردند. علی شمخانی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی ایران و مساعد بن محمد العیبان، وزیر مشاور و عضو شورای وزیران امنیت ملی عربستان سعودی، این توافق‌نامه را امضا کردند.

دو کشور در این بیانیه تاکید کرده بودند که ضمن احترام بر حاکمیت ملی کشورها، از مداخله در امور داخلی یکدیگر خودداری می‌کنند. براساس توافق‌نامه پکن، مقرر شد که طرفین در مدت دو ماه برای از‌سرگیری روابط و بازگشایی سفارتخانه‌ها در دو کشور اقدام کنند، اما سفارتخانه‌ها در حالی بازگشایی شده‌اند که حدود شش ماه از امضای توافق می‌گذرد.