نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به معاون رئیس جمهور این کشور از بامداد دوشنبه ۲۴ ساعت مهلت داد تا با استفاده از اختیاراتی که در قانون اساسی تعریف شده، دونالد ترامپ را فاقد صلاحیت اعلام کرده و او را از سمت ریاست‌جمهوری برکنار کند.

به گفته خانم پلوسی، مجلس نمایندگان روز دوشنبه با صدور یک قطعنامه به‌طور رسمی خواهان به‌کارگیری متمم ۲۵ قانون اساسی از سوی مایک پنس و برکناری رئیس‌جمهور ترامپ خواهد شد.

نانسی پلوسی در نامه‌ای که روز یک‌شنبه ۲۱ دی‌ماه ارسال کرده آورده است که اگر مایک پنس به این قطعنامه و درخواست، در محدودیت زمانی ۲۴ ساعته پاسخ نداده و کابینه را برای اجرای متمم یادشده «بسیج نکند»، روز بعد لایحه استیضاح رئیس‌جمهور توسط مجلس نمایندگان آمریکا بررسی خواهد شد.

درخواست برای برکناری دونالد ترامپ پس از آن مطرح شد که روز چهارشنبه به دنبال تجمع در اطراف ساختمان کنگره، شماری از خشونت‌طلبان طرفدار دونالد ترامپ وارد ساختمان آن شدند. در جریان این حمله دست کم پنج نفر از جمله یک افسر پلیس کشته و ده‌ها نفر بازداشت شدند.

نانسی پلوسی که معتقد است این حمله «به ترغیب» دونالد ترامپ انجام شده، در نامه تازه خود به نمایندگان، دونالد ترامپ را «خطری فوری برای دموکراسی و قانون اساسی آمریکا دانسته است.»xa