وکیل آلکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین که در روسیه در زندان است می‌گوید وضعیت سلامت او وخیم است و او حس دست‌ها و پاهایش را از دست داده است.

آقای ناوالنی از یک هفته پیش در اعتراض به نداشتن “خدمات درمانی مناسب” و “بی‌توجهی به درد کمر و پاهایش” دست به اعتصاب غذا زده است.

وادیم کوبزیف، وکیل آقای ناوالنی می‌گوید که دو مهره ستون فقرات او دچار عارضه “فتق دیسک بین‌مهره‌ای” است و نیاز به درمان تخصصی دارد.

بر اساس حکم دادگاهی در مسکو، آقای ناوالنی باید دو سال و نیم محکومیت قطعی خود را در زندان بگذراند. او در بازداشتگاهی در صد کیلومتری مسکو زندانی است.

کاخ سفید گزارش‌ها درباره بدتر شدن وضعیت جسمی آقای ناوالنی را “نگران کننده” خواند.

هفته گذشته آقای ناوالنی با اعلام اعتصاب غذا “خواهان اجرای قانون و معاینه به وسیله یک دکتر مورد اعتماد و انتخاب خود شده بود.”

آقای کوبزیف، که دیروز (چهارشنبه ۷ آوریل) با آقای ناوالنی ملاقات کرده بود در توییتر نوشت: “آلکسی خودش راه می‌رود. او هنگام راه رفتن درد دارد. پیشرفت بیماری و از دست رفتن حس پاها و دست‌ها بسیار نگران کننده است.”

زندانی که آلکسی ناوالنی در آن نگهداری می‌شود، در شهر پوکروف

منبع تصویر،REUTERS

توضیح تصویر،نمایی از زندانی که آلکسی ناوالنی در آن نگهداری می‌شود، در شهر پوکروف

اوایل هفته جاری، آقای ناوالنی ۴۴ ساله با علائم بیماری تنفسی به درمانگاه زندان در شهر پوکروف منتقل شد. او دچار سرفه و تب شده بود.

به گفته وکیل او، او روز دوشنبه ۳۹ درجه تب داشته اما تب او روز چهارشنبه کاهش یافت و به دمای ۳۷ درجه رسید. همچنین وکیل او می‌گوید در اثر اعتصاب غذا هر روز یک کیلو وزن کم کرده است.

در یک پست اینستاگرامی، آقای ناوالنی میگوید که مسئولان زندان سعی در شکستن اعصاب غذای او دارند و برایش “خوراک مرغ می‌گذارند و در جیب لباس‌هایش شیرینی قرار می‌دهند.”

وکیل آقای ناوالنی می‌گوید که در زندانی که او نگهداری می‌شود، هیچ پزشکی نیست و بهداری آنجا با یک پرستار اداره می‌شود.

آقای ناوالنی تابستان گذشته حین سفر به سیبری با سم اعصاب مسموم شد. او و هوادارانش ولادمیر پوتین را به تلاش برای کشتن او متهم کرده اند.

آقای ناوالنی پس از این اتفاق برای درمان به آلمان رفت و در ماه ژانویه به روسیه برگشت.

او بلافاصله پس از بازگشت بازداشت و دادگاهی شد و برای گذراندن دوران محکومیت دو سال و هشت ماهه خود به یکصد کیلومتری مسکو تبعید شد.

دادگاه حقوق بشر اروپا می گوید جان آلکسی ناوالنی در خطر است و از روسیه خواسته است او را آزاد کند.