ر اساس گزارش های غیررسمی از ایران یک ناو در حال ساخت متعلق به نیروی دریایی ارتش ایران دو روز پیش در بندر عباس واژگون شده و بر اثر آن یک درجه دار نیروی دریایی کشته شده است.

این ناو با نام‌های “شیراز” و “طلائیه” شناخته می‌شده و با کاربری اطلاعاتی در حال ساخت در اسکله ای در بندرعباس بوده است. ناو واژگون شده به آشیانه نگهداری هلی کوپتر مجهز بوده است.

منابع رسمی از جمله نیروی دریایی ارتش ایران هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده اند.

پایان پست Twitter, 1

خبرگزاری تسنیم اوایل سال جاری شمسی گزارش داده بود که “ناو اطلاعاتی طلائیه در مرحله نصب تجهیزات است و آماده خواهد شد” و خبرگزاری فارس هم پیش از این مامورت آتی این ناو را “اطلاعاتی و تجسسی” و “جمع‌آوری اطلاعات نظامی از شناورهای هدف با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات شنودی، راداری، مخابراتی و اطلاعاتی” عنوان کرده بود.

در ماه های اخیر چند شناور از ناوگان نیروی دریایی ارتش ایران دچار حوادث مشکوکی شده و بعضی از آنها از بین رفته است.

غرق شدن ناوچه دماوند در اسکه ای در دریای خزر، شلیک آتش خودی به ناوچه کنارک در دریای عمان که به کشته شدن ۱۹ نفر از اعضای نیروی دریایی ایران انجامید و غرق شدن ناو پشتیبانی خارک از جمله این موارد است.

فرودین امسال هم کشتی نظامی ایران به نام ساویز در دریای سرخ دچار حمله شد که بنابه گزارش ها ممکن است کار اسرائیل بوده باشد.

خرداد سال جاری ناو پشتیبانی نظامی خارک که دومین کشتی بزرگ پشتیبانی نیروی دریایی ایران بوددچار آتش سوزی شد. تلاش ایران برای مهار آتش سوزی بعد از خدود ۲۰ ساعت بی‌نتیجه ماند و کشتی در آب های دریای عمان در جنوب ایران غرق شد.

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش ایران اعلام کرده بود آتش از موتورخانه کشتی شروع شد و به حدی بود که بخشی از بدنه کشتی را ذوب کرد. این کشتی در زمان حادثه در حال ماموریت آموزشی بود و حدود ۴۰۰ نفر سرنشین داشت. در این حادثه حدود ۳۰ نفر زخمی شدند اما تلفات جانی گزارش نشد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، مرداد سال جاری در اقدامی پیش از موعد فرمانده نیروی دریایی ارتش این کشور را تغییر داد و دریادار دوم شهرام ایرانی را جایگزین دریادار حسین خانزادی کرد.

نیروی ارتش ایران در ساختار نظامی این کشور مسئولیت کنترل آب های ایران در دریای خزر و دریای عمان را به عهده دارد.

توضیح ویدئو، سانحه مرگبار دریایی؛۱۹ خدمه ناوچه کنارک کشته شدند