سخنگوی غذا و داروی ایران می‌گوید وعده تحویل ۲.۸ میلیون دز واکسن کرونا تا پایان سال ۹۹ محقق نشده و علت آن را ” کندی تولید و کمبود جهانی” و “مانورها و رفتارهای سیاسی، تجاری” می‌داند.

به گزارش سازمان غذا و دارو، کیانوش جهانپور اذعان دارد که واکسیناسیون در ایران به همراه چندین کشور “محدود و با سرعتی کمتر از پیش بینی های قبلی” صورت گرفته است. او کشورهای ثروتمند را از دلایل این کندی معرفی می‌کند و می‌گوید ۱۰ کشور ثروتمند جهان، ۷۵ درصد واکسن عرضه شده را، استفاده کرده‌اند.

۲۱ بهمن‌ماه سال گذشته برنامه واکسیناسیون در ایران، در مراسمی در تالار امام بیمارستان “امام خمینی” تهران بطور رسمی آغاز شد. براساس اعلام رسمی مقام‌هایی ایرانی قرار بود تا پایان اسفندماه یک میلیون و۳۰۰ هزار نفر واکسینه شوند. اقای جهانپور سه روز پیش در یک برنامه رادیویی گفته بود تاکنون ۷۰۰هزار دوز واکسن از سه کشور هند، چین و روسیه توزیع شده‌است.

گفته شده کسانی که تا به حال واکسن زده‌اند کادر درمان، سالمندان، مجروحان جنگ و افراد درگیر پسماندهای عفونی بوده‌اند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت می‌گوید تا پایان سال گذشته برای خرید بیش از ۴۲ میلیون دز واکسن، اقدام کرده که از این میز ان بیش از ۲۱ میلیون دز واکسن از مسیر خرید مستقیم و سبد کوواکس، قطعی شده‌است. مقام‌های ایرانی وعده داده‌اند که تا پایان سال ۱۴۰۰ همه مردم واکسن بزنند. براساس گفته آقای جهانپور برنامه دولت این است که “دوسوم”واکسیانسیون از طریق “تولیدات ملی” صورت بگیرد.

منتقدان برنامه واکسیناسیون دولت می‌گویند اتکای به تولید “واکسن ملی” باعث شده که دولت برای خرید واکسن خارجی سیاست کج‌دار و مریز اتخاد کند و کندی واکسیناسیون در ایران لزوما به کمبود واکسن در جهان برنمی‌گردد.

IRAN
افزایش سفرهای نوروزی در بعضی از شهرهای شمالی ایران به ۱۰۵ درصد می‌رسد

افزایش شهرهای نارنجی و قرمز

در حالی که ۵ روز از سال جدید شمسی می‌گذرد به گفته مقام‌های ایران موج جدیدی از شیوع بیماری کرونا در شهرهای ایران آغاز شده‌است و وزارت بهداشت ایران با هشدارهای پیاپی اعلام کرده شماری از شهرهای ایران که در وضعیت مناسبی بودند رو به وخیم شدن می‌رود و انتظار می‌رود با افزایش سفرهای نوروزی، شمار مبتلایان به بیماری کرونا افزایش پیدا کند و تعداد شهرهای قرمز بیشتر شود.

آخر اسفندماه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد در ایران سفر “از” و یا “به” ۵۱ شهر ایران تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ ممنوع شده است. در حال حاضر این تعداد افزایش یافته و ۱۷ شهرستان قرمز و ۴۷ شهرستان نارنجی هستند و مسافرت به این شهرها ممنوع شده‌است.

براساس گزارش رئیس پلیس راه ایران، سفرهای نوروزی نسبت به سال گذشته ۵۲ افزایش داشته و در بعضی از شهرهای شمالی ایران به ۱۰۵ درصد می‌رسد. پیشتر اعلام شده بود سفر نوروزی به اکثر شهرهای ایران آزاد است اما با نارنجی و قرمز شدن شماری از شهرهای دیگر، حالا به مسافران نورزوی در این شهرها، ۷۲ ساعت مهلت داده شده که از این شهرها خارج شوند در غیراینصورت “هر ۲۴ ساعت یک میلیون تومان برای شهرهای قرمز و نیم میلیون تومان برای شهرهای نارنجی جریمه خواهند شد”.

براساس گزارش رسمی وزارت بهداشت، از دیروز تا به امروز چهارشنبه، ۹۷ بیمار کووید۱۹ ، جان‌شان را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۶۲ هزار و ۱۴۲ نفر رسید و مجموع بیماران مبتلا به کووید۱۹ در ایران به یک میلیون و ۸۳۰ هزار و ۸۲۳ نفر رسید. براساس تحقیقات و مدل سازی شماری از پژوهشگران گفته می‌شود تعداد مبتلایان و فوت شده‌های کرونا در ایران چند برابر آمار دولتی است.