بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه در مصاحبه‌ای رادیویی ایران را مسئول انفجار در یک کشتی تحت مالکیت اسرائیل در دریای عمان دانست. او اما به این سوال که آیا اسرائیل این حمله را تلافی می کند یا نه پاسخی نداد.

کشتی هلیوس ری اخیرا بندر دمام در عربستان سعودی را ترک کرد و قرار بود به سنگاپور برود. هفته گذشته اما در مسیر حرکت در دریای عمان انفجاری در کشتی روی داد. یک مقام دفاعی آمریکا در واشنگتن گفت که در اثر این انفجار حفره‌هایی در بالای خط آب در دو طرف کشتی ایجاد شده است.

اکنون آقای نتانیاهو به رادیو کان گفت اینکه عملیات از سوی ایران بود، واضح است.

او اما درباره اینکه آیا اسرائیل در پی تلافی این حمله است یا نه، اظهارات قبلی خود درباره پیشگیری این کشور از توسعه ظرفیت هسته‌ای ایران را تکرار کرد و افزود “ما در سراسر منطقه در حال ضربه زدن به ایران هستیم”.

رادیو کان اعلام کرد این مصاحبه روز یکشنبه ضبط شده است، یعنی پیش از اینکه سوریه اسرائیل را به حملات موشکی به جنوب دمشق متهم کند.

اسرائیل این حمله را تایید نکرده است اما این کشور پیشتر اعلام کرده بود اقدامات نظامی مستمری را علیه استفرار ایران در سوریه یا تحویل تسلیحات آغاز خواهد کرد.

هلیوس ری کشتی تجاری حمل خودرو است
هلیوس ری کشتی تجاری حمل خودرو است

سکوت ایران و عکس‌العمل کیهان

تهران در مورد این حادثه توضیحی نداده است. علاوه بر این، تهران به اتهامات قبلی اسرائیل مبنی بر احتمال وقوع این حادثه نیز پاسخ روشنی نداده است.

با این حال، روزنامه کیهان که مدیریت آن زیر نظر رهبر ایران است در شماره نهم اسفند ۱۳۹۹ در مطلبی با اشاره به هدف قرار گرفتن کشتی هلیوس مدعی شد که حملات اسرائیل در سوریه و عراق پاسخش را در یمن و دریای عمان گرفت.

کیهان در این مطلب نوشت “شناسایی این کشتی که وانمود می‌شد متعلق به نیروی دریایی انگلیس است، پرچم کشور دیگری را داشت، و وانمود می‌شد باربری است و زدن آن طوری که، تلفات نگیرد، نشان می‌دهد، این کار، تمیز و حرفه‌ای انجام شده است”.

کیهان در انتهای مطلب خود تاکید کرد که حمله به این کشتی نشان داد که ” خلیج‌فارس منطقه تحت تسلط نیروهای مقاومت است”.

چند روز پیش بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، نیز گفته بود “ارزیابی اولیه” این کشور این نشان می‎دهد که ایران مسئول انفجار در کشتی هلیوس است.

براساس پایگاه داده‌های کشتیرانی سازمان ملل، این کشتی تحت مالکیت شرکت کشتیرانی “رِی” در تل آویو است. هلیوس ری کشتی تجاری حمل خودرو است.