نتانیاهو در دیدار با بایدن: «صلح تاریخی» با عربستان سعودی ممکن است

3

نُه ماه بعد از قدرت‌گیری دوباره بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر محافظه‌کار اسرائیل، سرانجام او در نیویورک با جو بایدن، رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا، دیدار و گفت‌وگو کرد. عادی‌سازی روابط اسرائیل با عربستان سعودی از محورهای اصلی این گفت‌وگو بود.

نخست‌وزیر اسرائیل در این دیدار ضمن اشاره به تلاش‌های دولت آمریکا برای پیشبرد طرح عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی گفت که با هدایت آمریکا، دولت اسرائیل می‌تواند به «صلحی تاریخی» با عربستان سعودی دست یابد.

جیک‌ سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پیش‌تر محور گفت‌وگوهای نخستین دیدار رسمی رئیس‌جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل را «چشم‌انداز خاورمیانه باثبات‌تر، مرفه‌تر و یکپارچه‌تر» و نیز چگونگی «بازداری حکومت ایران» عنوان کرده بود.

جو بایدن در این دیدار بار دیگر بر تعهد خود برای جلوگیری از دستیابی حکومت ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

دولت بایدن در ماه‌های گذشته تلاش زیادی کرده است که طرح عادی‌سازی روابط دیپلماتیک میان  دو متحد اصلی‌اش در خاورمیانه- اسرائیل و عربستان سعودی- پیش برود.

با این حال، مقام‌های ارشد عربستان سعودی همواره تاکید کرده‌اند که هرگونه عادی‌سازی روابط با دولت اسرائیل مستلزم تامین حقوق اساسی فلسطینی‌ها، از جمله حق تشکیل کشور و دولت مستقل فلسطین است.

مقام‌های متعددی در دولت آمریکا نیز بارها اعلام کرده‌اند که از راه‌حل تشکیل دو دولت مستقل برای حل مناقشه تاریخی اسرائیل و فلسطین پشتیبانی می‌کنند.

وب‌سایت خبری-تحلیلی آکسیوس در گزارشی نوشت که نخستین دیدار نتانیاهو و بایدن از این لحاظ مهم است که به‌جای کاخ سفید، آن طور که در ابتدا نخست‌وزیر اسرائیل تمایل داشت، این دیدار در نیویورک و در حاشیه برگزاری نشست‌های جانبی مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت گرفت. به‌ گزارش آکسیوس، این دیدار با بیش از ۳۰ دقیقه تاخیر شروع شد و نتانیاهو در هتل محل اقامت رئيس‌جمهوری آمریکا منتظر ورود بایدن بود.

به‌گزارش رویترز، رئیس‌جمهوری آمریکا تاکنون به‌دلیل مخالفت‌ها با ادامه سیاست شهرک‌سازی‌‌های دولت اسرائیل در کرانه غربی و نیز نگرانی از پیشبرد اصلاحات قضایی دولت دست‌راستی نتانیاهو، از دعوت او به کاخ سفید خودداری کرده بود.

بر اساس گزارش‌ها، این دیدار ۲۶۵ روز پس از روی کار آمدن دوباره نتانیاهو انجام شد که طولانی‌ترین زمان دیدار رئيس‌جمهوری آمریکا با یک نخست‌وزیر تازه در اسرائیل از ۱۹۶۴ تاکنون به‌حساب می‌آید.