نتانیاهو می‌گوید توافق آتش‌بس در غزه نباید مانع از نبرد اسرائیل با حماس شود

۵

همزمان با بالا گرفتن اعتراض‌ها در داخل اسرائیل به دولت، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد توافق آتش‌بس در جنگ غزه باید به اسرائیل اجازه دهد به نبرد خود علیه گروه افراطی حماس برای رسیدن به اهدافش ادامه دهد.

این در حالی است که گزارش‌های مختلف حاکی از آن است که حماس بخشی از خواسته‌های خود برای رسیدن به آتش‌بس را کنار گذاشته است.

با این حال، نخست‌وزیر اسرائیل روز یکشنبه ۱۷ تیر تأکید کرد هر توافقی نباید مانع از نبرد ارتش این کشور با حماس برای از بین بردن ظرفیت نظامی این گروه شود.

او در این زمینه گفت توافقی که اسرائیل پذیرفته و با استقبال جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مواجه شده است، اجازه بازگشت گروگان اسرائیلی را می‌دهد، اما از سایر اهداف اسرائیل «تخطی» نمی‌کند.

به گفته او این توافق همچنین باید مانع از «قاچاق اسلحه» برای حماس از مرز غزه و مصر شود و نباید به هزاران شبه‌نظامی عضو حماس اجازه دهد به شمال غزه بازگردند.

بیشتر در این باره:

اسرائیل هیاتی را برای مذاکره با حماس درباره آتش‌بس اعزام می‌کند

این در حالی است که خبرگزاری رویترز گزارش داده است ویلیام برنز، رئیس سی‌آی‌ای به نمایندگی از آمریکا قرار است روز چهارشنبه با مقام‌های قطری و مصری و اسرائیلی در دوحه ملاقات کند تا دور جدید مذاکرات برای رسیدن به آتش‌بس پیش برود.

شبکه تلویزیونی القاهره، نزدیک به دولت مصر، نیز خبر داده که آقای برنز این هفته به قاهره نیز می‌رود و همزمان هیئت نمایندگی اسرائیل نیز عازم پایتخت مصر خواهد شد.

در همین حال یک عضو ارشد حماس به رویترز گفته است این گروه پاسخ خود به توافق پیشنهادی از سوی میانجی‌گران را ارائه داده و منتظر پاسخ اسرائیل است.

این تحولات در حالی رقم خورده که مخالفان بنیامین نتانیاهو در اسرائیل که خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی هستند، روز یک‌شنبه اقدامات اعتراضی خود را با نام «روز ملی اعتراض و اخلال» دنبال کردند.

این مخالفان خیابان‌هایی را که مقر نخست‌وزیری و وزارتخانه‌ها در اورشلیم است مسدود کردند. مسیر قطار شهری در مرکز شهر اورشلیم نیز برای مدتی از سوی مخالفان مسدود شد و آن‌ها روی ریل‌ها در مرکز شهر نشستند.

همزمان گروه‌های مختلفی از معترضان یک‌شنبه به برابر خانه وزیران و نمایندگان ائتلاف حاکم رفتند.

مخالفانی که در برابر خانه یوآو گالانت، وزیر دفاع، در منطقه عامیکام گرد آمدند، دولت را برای امنیت کشور و جان سربازان و نیروهای امنیتی مدافع اسرائیل، بد نامیده و گفتند برای جنگ‌های بدون هدف، فرزند اضافی نداریم.

شنبه‌شب نیز معترضان در تل‌آویو، اورشلیم و چند شهر دیگر اسرائیل تجمع کرده و بر لزوم پایان دادن به کار دولت کنونی تأکید کردند.

معترضان در برابر خانه شخصی بنیامین نتانیاهو در شهر کیساریا او را مسبب خون‌های ریخته شده نامیدند.

به موازات این اقدامات معترضان، گروه خانواده‌هایی که عزیزان آن‌ها هنوز گروگان گروه افراطی حماس در غزه است، شنبه‌شب در تجمع مستقلی در تل‌آویو، از بنیامین نتانیاهو خواستند در کار مذاکرات تازه با حماس «اخلال نکند».

گروهی از این خانواده‌ها یک‌شنبه به برابر دفتر نخست‌وزیری در اورشلیم رفتند تا از بنیامین نتانیاهو و وزیران دولت او بخواهند از معامله با حماس برای بازگشت گروگان‌ها به اسرائیل حمایت کنند.