بنیامین نتانیاهو، رهبر جناح اپوزیسیون در اسرائیل، با انتقاد از اردن به خاطر موافقت با احداث خط لوله‌ای از نفت که با خطوط لوله هم‌پیمانان ایران نیز مرتبط خواهد شد، از تصمیم دولت اسرائیل برای افزایش صادرات آب به اردن انتقاد کرد.

خط لوله مورد اشاره آقای نتانیاهو یک خط لوله پیشنهادی است که قرار است خطوط نفتی عراق را به اردن و سپس به مصر متصل کند. ساخت این خط لوله اولین بار در سال ۲۰۱۳ پیشنهاد شد، اما احداث آن هنوز آغاز نشده است.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه ۲۱ تیر در پارلمان اسرائیل گفت که ساخت این شبکه «به ایران قدرت اقتصادی عظیمی» می‌دهد تا اقتصاد و «برنامه هسته‌ای و فعالیت‌های تروریستی خود را توسعه دهد.»

آقای نتانیاهو در مورد چگونگی اتصال یافتن خط لوله‌های نفتی ایران از طریق عراق به آن دو کشور توضیحی نداد، اما به نوشته تایمز اسرائیل، با توجه به روابط کنونی ایران و عراق، هرگونه مشارکت در این پروژه با عراق را به نفع ایران دانست.

او خطاب به نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که او «نمی‌فهمد که وقتی به ملک عبدالله، پادشاه اردن، آب می‌دهد، به طور همزمان نفت هم می‌دهد – به چه کسی؟ به ایران.»

آقای بنت نیز در یک سخنرانی در پارلمان اسرائیل به اظهارات نتانیاهو پاسخ داد و گفت دولت او در حال تقویت روابط با اردن به خاطر «پیشبرد منافع اسرائیل» است و آقای نتانیاهو را متهم کرد که با سخنانش این روند را به خطر می‌اندازد.

اردن از متحدان اسرائیل در منطقه به‌شمار می‌آید و انتقاد علنی مقامات ارشد اسرائیلی از پادشاهی اردن تاکنون امری بسیار نادر بوده است.

اردن مدتی است با خشکسالی شدیدی روبه‌رو شده و دولت نفتالی بنت به تازگی با دو برابر کردن صادرات آب به آن کشور موافقت کرد.