نتایج دور دوم انتخابات مجلس؛ گزارش‌ها از مشارکت ۷ درصد رای‌دهندگان در تهران

۱۱

وزارت کشور ایران نتایج دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی را اعلام کرده است. نتایج نهایی انتخابات تهران حاکی از مشارکت کمتر از ۱۰ درصد از واجد شرایط در تهران است.

بنا به اعلام وزارت کشور در تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلام شهر مجموعا ۵۵۲ هزار رای صحیح داده شده است. بیش از هفت میلیون و ٧٧۵ هزار نفر در این حوزه حق رای داشته‌اند و بر این مبنا رسانه‌های ایران از مشارکت ۷ درصدی در تهران خبر داده‌اند.

هنوز شمار آرای باطله در انتخابات تهران اعلام نشده است و افزودن آرای باطله می‌تواند نرخ مشارکت متفاوتی را رقم بزند.

در دور اول انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هم تنها ۲۴ درصد از واجدان شرایط در تهران رای دادند. نرخ مشارکت در کل کشور ۴۱ درصد و پایین‌ترین میزان مشارکت در دور اول انتخابات مجلس بود.

علی خامنه‌ای، رهبر ایران، پیش از این گفته بود که «دشمن چشم دوخته است که انتخاباتِ بی‌رونقی شود… برای دلسوزان نظام و شخص این‌جانب، در درجه‌ اول این مهم است که انتخابات، انتخابات پر رونق و پر شوری شود.» او روز جمعه هم هنگام رای دادن گفت که «اگر تعدادی را انتخاب کردیم و و بقیه ماندند و شرکت نکردیم، درواقع کار را نیمه تمام رها کردیم. بنابراین اهمیت مرحله‌ دوم کمتر از مرحله‌ اول نیست.

انتخابات دوره جدید مجلس ایران با رد صلاحیت گسترده نامزدها برگزار شد، از جمله رد صلاحیت دست‌کم ۲۵ نفر که دوره نمایندگی‌شان رو به پایان بود.

مسعود پزشکیان، نماینده چندین دوره مجلس و وزیر پیشین بهداشت، یکی از نمایندگانی بود که به دلیل «عدم التزام به نظام جمهوری اسلامی» رد صلاحیت شد اما پس از آن اعلام کرد که «اگر دخالت رهبری نبود امکان رد من وجود داشت».

به جز محدودیت‌ها برای وابستگان اصلاح‌طلب و میانه‌روی حکومت، منتقدان جمهوری اسلامی اصولا اجازه تشکل و فعالیت ندارند و نمی‌توانند در انتخابات نامزدی داشته باشند. صدها نفر در ایران به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز سیاسی-اجتماعی زندانی هستند.

وزیر کشور از «حماسه» می‌گوید

دو زن جوان در تهران

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، فضای رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی حاکی از اهمیت پایین رای‌گیری روز جمعه در افکار عمومی ایران بود

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران، در شبکه فیلترشده ایکس (توییتر سابق) نوشته است: «مرحله دوم انتخابات پایان یافت. بحمدلله مردم حماسه آفریدند. از همه مردم شریف سپاسگزارم.»

آقای وحیدی در حالی از «حماسه» می‌گوید که بیژن نوباوه وطن، صاحب بالاترین آرا در دور دوم انتخابات تهران با حدود ۲۷۱ هزار رای به مجلس راه یافته است.

این یعنی آقای نوباوه وطن با کسب آرای حدود ۳/۵ درصد از کل واجدان شرایط بر کرسی نمایندگی تهران خواهد نشست.

مطابق قانون ایران، یک نامزد برای پیروزی در دور اول انتخابات باید دست‌کم یک پنجم آرای شرکت‌کنندگان در انتخابات حوزه خودش را به دست بیاورد.

آرای پایین نامزدهای انتخابات باعث شد که سرنوشت بیش از نیمی از کرسی‌های تهران به دور دوم بکشد.

دور دوم انتخابات مجلس برای تعیین ۴۵ نماینده در ۲۲ حوزه انتخابیه برگزار شد.

توضیح ویدئو، فایل صوتی محمد خاتمی درباره انتخابات: گدایی کرسی مجلس بس است، یک‌بار هم کنار مردم بایستیم

رقابت انتخاباتی به قدری در دور دوم کم‌رمق بوده است که برخی از روزنامه‌های چاپ تهران انتخابات روز جمعه را تیتر یک خود نکردند و روزنامه‌هایی مثل وطن امروز و فرهیختگان هم برگزاری الکترونیک آن را برجسته کردند.

در دور اول انتخابات برخی فعالان سیاسی از طیف‌های مختلف خواهان تحریم آن شدند.

در آستانه دور دوم انتخابات هم یک فایل صوتی از محمد خاتمی، رهبر اصلاح‌طلبان، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که آقای خاتمی در آن به عدم مشارکت در انتخابات دعوت می‌کرد.

شانا، شریان، امنا و افشاگری‌های اصولگراها علیه یکدیگر

علی خامنه ای در حال رای دادن

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، علی خامنه‌ای خواهان انتخابات «پرشور و رقابتی» شده بود

اصولگرایان حاکم با وجود حذف رقیبان از صحنه سیاست رسمی نتوانسته‌اند به سازوکاری برای همبستگی برسند.

در فاصله برگزاری دور اول انتخابات در اسفند ۱۴۰۲ تا اردیبهشت ۱۴۰۳ برخی از ائتلاف‌های داخلی میان اصولگرایان دچار تغییرات جدی شد.

این انتخابات به طور عمده میان جناح‌های مختلف از اصولگریان برگزار شد. اصولگرایان ابتدا با دو تشکل اصلی خود به نام های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب یا شانا (به رهبری غلامعلی حداد عادل) و شورای وحدت (با رهبری محمدعلی موحدی کرمانی ) وارد شدند اما سپس دو ائتلاف دیگر با نام امنا (ائتلاف مردمی نیروی‌های انقلاب) و ائتلاف صبح ایران (به رهبری علی اکبر رائفی پور) هم وارد صحنه شدند.

در نتیجه این چنددستگی، انتخابات دوره دوازدهم مجلس با افشاگری‌های اصولگرایان علیه یکدیگر همراه بود. شماری از سیاستمداران اصولگرا در غیاب رقیب، یکدیگر را به تخریب چهره‌ها متهم کردند.

آقای خامنه‌ای در فاصله برگزاری دور اول و دوم انتخابات، به صورت عمومی از نامزدهای پیروز و نامزدهای دور دوم انتخابات خواسته بود که به اختلافات گسترده میان خود خاتمه دهند اما برخی از طرفداران او می‌گویند که حتی پس از هشدار رهبر هم این اختلافات ادامه پیدا کرد.

محمدباقر قالیباف، رئیس دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، از سوی برخی از دیگر اصولگرایان به فساد مالی متهم می‌شود.