نتایج نظر سنجی‌های انتخابات هلند از پیروزی حزب مهاجرستیز و اسلام‌ستیز «برای آزادی» حکایت دارد

10

نظرسنجی‌های‌ پس از اخذ آرای انتخابات پارلمانی هلند نشان می‌دهد که حزب راست افراطی «برای آزادی» به رهبری خیرت ویلدرز پیروز انتخابات خواهد شد.

این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب برای آزادی با ۳۵ کرسی از سایر احزاب رقیب پیشی گرفته است. اتحاد چپ ۲۶ کرسی و حزب «مردم برای آزادی و دموکراسی» ۲۳ کرسی به دست آورده‌اند.

با این حال حزب «برای آزادی» نتوانسته اکثریت مطلق  کرسی‌ها را ازآن خود کند. بنابراین در صورتی که نتایج شمارش آرا نیز بر همین منوال پیش برود و خیرت ویلدرز راست افراطی اکثریت نسبی کرسی‌ها را به دست بیاورد باید برای تشکیل دولت با سایر احزاب ائتلاف کند. در این صورت این چهره راست افراطی جایگزین مارک روته، نخست وزیر کنونی هلند خواهد شد.

خیرت ویلدرز چهارشنبه شب پس از اعلام نتایج نظرسنجی‌های انجام شده پای صندوق‌های رای گفت: «هلندی‌ها امیدوارند که بتوانند کشورشان را بازپس بگیرند و ما مراقب باشیم که سونامی مهاجرت و پناهجویان کاهش پیدا خواهد کرد.»

او ضمن دعوت از دیگر احزاب برای همکاری با یکدیگر و تشکیل دولت ائتلافی گفت که حزبش را دیگر نمی‌توان «نادیده» گرفت.

حزب «برای آزادی» از احزاب راست افراطی مهاجرستیر و اسلام‌ستیز هلند است و پیروزی آن می‌تواند تاثیر مهمی بر روابط این کشور با اتحادیه اروپا داشته باشد. این حزب با شعارهای ضدمهاجرتی توانست توجه‌ها را به خود جلب کند.