نخست‌وزیر اسرائیل آتش‌بس با حماس را رد کرد

Screen Shot 2023-10-30 at 2.52.49 PM

نخست‌وزیر اسرائیل دوشنبه‌شب گفت کشورش با حماس آتش‌بس نخواهد کرد و بعد از حملات هولناک (این گروه)، درخواست از اسرائیل برای آتش‌بس فراخوان به تسلیم شدن به حماس، بربریت و ترور است و این اتفاق نخواهد افتاد.

بنیامین نتانیاهو اظهار داشت همان‌گونه که آمریکا پس از بمباران پرل‌هاربر (در جنگ جهانی دوم) یا پس از حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، با مهاجمان آتش‌بس نکرد، اسرائیل نیز حاضر به آتش‌بس با عاملان حمله اخیر نیست.

او در برابر نمایندگان رسانه‌های خارجی در اسرائیل افزود: «کتاب مقدس نیز می‌گوید زمانی برای صلح و زمانی برای جنگ است، و زمان کنونی، زمان جنگ است».

آقای نتانیاهو تأکید کرد: «جنایت‌های حماس به ما یادآوری می‌کند که به وعده آینده بهتر نخواهیم رسید، مگر این‌که جهان متمدن، آماده مبارزه با وحشی‌گری باشد زیرا آن‌ها (حماس) آماده جنگ با ما هستند».

به گفته بنیامین نتانیاهو، این یک نقطه عطف برای رهبران و ملت‌ها است.

او افزود: اسرائیل از روز هفتم اکتبر (۱۵ مهر) در حال جنگ است؛ «جنگی که آغازگر آن نبود و تمایلی به آن نداشت اما اسرائیل پیروز خواهد شد».

نخست‌وزیر اسرائیل با استقبال از آزادی اوری مگیدیش، سرباز دختر اسرائیلی که ارتش، شباک و موساد او را روز دوشنبه از اسارت حماس در غزه به اسرائیل بازگردانده‌اند، گفت کشورش متعهد به بازگرداندن تمامی ربوده‌شدگان است.

ارتش اسرائیل یک سرباز زن را از دست حماس نجات داد

رسانه‌های اسرائیل شامگاه دوشنبه اعلام کردند کوماندوهای ارتش این کشور یک زن سرباز اسرائیلی را که توسط شبه‌نظامیان حماس به غزه ربوده شده بود، زنده یافته و او را به آغوش خانواده‌اش بازگرداندند.

رسانه‌های اسرائیل تصاویر این دختر به نام اوری مگیدیش را در میان والدین و اعضای خانواده او منتشر کردند.

این اولین گروگان از میان ۲۲۹ اسرائیلی و خارجی ربوده‌شده به غزه است که در عملیات کوماندویی ارتش اسرائیل آزاد می‌شود.

براساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، اوری مگیدیش در واحد دیده‎‌بانی در نزدیکی مرز غزه در ساعات اولیه حمله حماس در روز ۱۵ مهر به غزه ربوده شده بود.

ارتش اسرائیل اعلام کرد معاینات پزشکی او پس از بازگردانش به کشور، شرایط جسمانی وی را پس از ۲۴ روز اسارت خوب نشان می‌دهد.

شباک، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، در یافتن محل اختفای اور مگیدیش به ارتش کمک کرده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‎‌وزیر اسرائیل، دوشنبه‌شب گفت «مانور زمینی» ارتش در غزه، فرصتی برای دسترسی به گروگان‌ها است.

بنی گانتس، وزیر ارشد عضو کابینه جنگی اسرائیل، گفت ارتش به تلاش خود «برای بازگرداندن دختران وپسران به خانه ادامه می‌دهد».

گزارش دیگری حاکی است که ژنرال هرتسی هالِوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، با این سرباز آزاد شده دیدار کرد.

رسانه‌های اسرائیل به نقل از نظامیان نوشتند که عملیات آزادی اوری مگیدیش با مخاطراتی همراه بود اما در آن هیچ‌یک از کوماندوها آسیب ندیدند. موساد نیز شریک این عملیات بوده است.

جزییاتی در مورد محل اختفای او و سرنوشت کسانی که این دختر ۱۹ ساله را در اسارت داشتند، منتشر نشده
است.

در همین حال، هزاران نفر از مردم اسرائیل شامگاه دوشنبه به شهر کریات گاگ رفته و در کنار خانه مگیدیش آزادی او را جشن گرفتند.

رسانه‌های اسرائیل این شادمانی را درکنار نشست خبری خانواده سه زن اسرائیلی دیگر که حماس فیلم اسارت آن‌ها را روز دوشنبه منتشر کرد، به طور زنده بازتاب می‌دهند.

به گفته شبکه کان، شباک به اوری مگیدیش توصیه کرده است که در مورد جزییات اسارت و آزادی خود با رسانه‌ها سخن نگوید.

همچنین این شبکه اعلام کرد که داوید بارنئا رئیس موساد روز دوشنبه برای گفت‌وگو با امیر قطر راهی دوحه شده تا برای آزادی بقیه اسرائیلی‌های ربوده شده تلاش کند.