نخست‌وزیر بریتانیا با دونالد ترامپ دیدار می‌کند

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا تا ساعتی دیگر با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری تازه آمریکا، دیدار خواهد کرد.
نخست وزیر بریتانیا اولین رهبر خارجی است که با آقای ترامپ دیدار رسمی خواهد داشت. این دو قرار است حدود یک ساعت با یکدیگر گفتگو کنند.
ترزا می در نشست جمهوریخواهان آمریکا از برجام دفاع کرد
ترزا می اولین رهبر خارجی است که به ملاقات ترامپ می‌رود
ترزا می پیشتر در گردهمایی زمستانی اعضای جمهوریخواه کنگره در شهر فیلادلفیای آمریکا در سخنرانی خود گفت بود که دیگر برای بریتانیا و آمریکا زمان “مداخله‌های نظامی ناکام” گذشته است.
اما او در عین حال خاطر نشان کرد که در صورت مواجه با تهدیدهای جدی نباید “بیکار” بنشینیم.
ترزا می در سخنرانی خود در این گردهمایی گفت که خواستار احیای “رابطه ویژه” بین آمریکا و بریتانیاست و گفت این دو کشور همواره باید از “متحدان و دوستان خود در کشورهای دموکراتیک” پشتیبانی کنند.
انتظار می‌رود موضوع فرصت‌های تجاری بین دو کشور پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی، آینده پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از محورهای اصلی گفتگوهای بین این دو فرد باشد.
با آنکه بریتانیا پیش از خروج از اتحادیه اروپا نمی‌تواند رسما با کشورهای دیگر وارد مذاکرات تجاری شود، اما آقای ترامپ تاکید کرده است که پس از خروج خواستار دستیابی به یک “توافق فوری” در این زمینه است.
به همین دلیل انتظار می‌رود توافقی تجاری که شرایط پس از خروج بریتانیا را در نظر داشته باشد در صدر دستور کار این ملاقات باشد.
در همین حال فیلیپ هاموند، وزیر دارایی بریتانیا که به بروکسل و مقر اتحادیه اروپا سفر کرده است گفت که بریتانیا به قوانین تجاری اتحادیه اروپا احترام می‌گذارد.
او اضافه کرد: “ما به دنبال تقویت و تثبیت روابط تجاری خود با سراسر جهان هستیم اما به تعهدات تجاری خود با اتحادیه اروپا نیز پایبند هستیم”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.