سخنگوی وزارت خارجه ایران از سفر نخست‌وزیر کره جنوبی به ایران در روزهای ۲۲ و ۲۳ فروردین خبر داد.

به گزارش ایلنا، سعید خطیب‌زاده روز جمعه ۲۰ فروردین ماه گفت که «چون سی کیونگ» برای مذاکره درباره موضوعات دوجانبه از جمله موضوع محدودیت‌های غیرقانونی ایجادشده برای دسترسی به منابع بانک مرکزی این کشور به تهران سفر خواهد کرد.

خبر سفر «چون سی کیونگ» در حالی اعلام می‌شود که وزارت امور خارجه کره جنوبی صبح روز جمعه در بیانیه‌ای خبر داد که کشتی توقیف‌شده این کشور به همراه ناخدا و ۱۲ خدمه آن ساعت شش بامداد روز جمعه به وقت تهران، سواحل ایران را ترک کرده است.

ساعاتی بعد سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز این خبر را تایید کرده و گفته بود که «عدم سوءسابقه ناخدا و کشتی در زمینه تخلف در منطقه، زمینه نگاه مثبت دادستان محترم را فراهم کرد.»

سعید خطیب‌زاده یک بار دیگر دلیل توقیف کشتی کره جنوبی را مسائل محیط زیستی عنوان کرده و گفته بود که ایران بر رعایت کامل مقررات دریایی از جمله مقررات‌ ناظر بر حفظ محیط زیست تاکید دارد و هر گونه تخلف در این زمینه را رصد و پیگیری می‌کند.

سپاه پاسداران روز ۱۵ دی‌ ماه سال گذشته از توقیف کشتی کره جنوبی به همراه ۲۰ خدمه به دلیل «آلودگی نفتی و مخاطرات زیست‌محیطی» در تنگه هرمز خبر داده بود.

اما هم شرکت صاحب کشتی و هم دولت کره جنوبی این اتهام را رد کرده بودند.

ایران ماه‌ها است از کره جنوبی می‌خواهد میلیاردها دلار پول مسدودشده جمهوری اسلامی در بانک‌های این کشور را آزاد کند و چندین دور مذاکره نیز میان مقامات دو کشور انجام شده است؛ موضوعی که گفته می‌شود علت اصلی توقیف کشتی کره‌ای بوده است.

در هفته گذشته خبرهایی مبنی بر آزادی یک میلیارد دلار از سوی کره جنوبی منتشر شده بود اما ایران این خبر را تکذیب کرد.