Screen Shot 2022-03-11 at 9.16.47 AM
حمله روسیه به اوکراین هنوز در جریان است و رهبران اتحادیه اروپا در پاریس درباره امکان تحریم های بیشتر علیه روسیه و اقدامات بیشتر برای تقویت استقلال دفاعی و انرژی اتحادیه با هم ملاقات کردند. برای آگاهی بیشتر درباره این موضوع با کایا کالاس نخست وزیر استونی که کشورش هم مرز با روسیه است گفتگو می کنیم.
یورونیوز: خانم نخست وزیر اجازه بدهید مستقیم برویم روی اصل موضوع. شما از جمله رهبرانی هستید که به شدت از حضور نظامی بیشتر در مرزهایتان حمایت می کنید. آیا می ترسید که اگر پوتین در اوکراین موفق شود، شما گزینه بعدی باشید؟‌
کایا کالاس: «پرسش صحیح این است که ایا ناتو گزینه بعدی است اگر پوتین در اوکراین موفق شود؟ ما بخشی از ناتو هستیم و ما اصل پنج ناتو را داریم که می گوید حمله به یک عضو حمله به همه است یعنی اگر ما مورد حمله قرار گیریم به این معناست که آمریکا، فرانسه یا آلمان مورد حمله قرار گرفته است و من فکر می کنم که این حتی برای روسیه خیلی لقمه بزرگی است. بنابراین ما نمی ترسیم اما در حال آماده شدن هستیم. ما تاکنون در ناتو موضع بازدارندگی داشته ایم. اما اکنون باید به سمت برنامه دفاعی برویم اینکه چگونه بتوانیم دفاع کنیم در زمانی که یا اگر، ضروروت داشته باشد.»
یورونیوز: آیا خطر سرایت درگیری در اوکراین به اروپا یک واقعیت است؟
کایا کالاس: «البته. ما در تلاشیم تا با تمام امکانات به اوکراین کمک کنیم تا آنها از کشورشان محافظت و دفاع کنند. هدف ما پایان دادن به این جنگ و انجام هر کاری است که این جنگ متوقف شود و بیشتر از این پیش نرود. البته هیچ یک از ما نمی توانیم آینده را ببینیم که چه تصمیمی درست و چه تصمیمی در این مسیر اشتباه است. اما این کاری است که ما سعی می کنیم انجام دهیم، پایان دادن به این جنگ در اوکراین و البته اینکه به جاهای دیگر سرایت نکند.»
یورونیوز: شما قبلا در پارلمان اروپا گفتید که اتحادیه اروپا وظیفه اخلاقی دارد که اوکراین را به عضویت خود درآورد. چرا؟ چگونه نامزدی اتحادیه اروپا به اوکراین در میانه میدان جنگ کمک می کند؟
کایا کالاس: «من گفتم که ما باید به اوکراین یک چشم اندازه اروپایی ارائه دهیم. ما باید به اوکراین امید بدهیم. آنها به معنای واقعی کلمه برای اروپا می جنگند. بنابراین ما هم باید به آنها یک مسیر واقعی برای پیوستن به خانواده اروپایی ارائه دهیم و این همان چیزی است که ما درباره اش بحث خواهیم کرد. البته این یک شنبه اتفاق نمی افتد. منظورم این است که مراحلی در راه است که ما تجربه اش را داریم و از آمادگی برایش مطلع هستیم. من فکر می کنم که اروپا از یک اوکراین مرفه تر، باثبات تر و قانون مدار تر سود می برد.»
یورونیوز: اما همه همکاران شما در واقع اشتیاق مشابهی برای چنین گسترشی ندارند. آیا نباید به جای وعده های توخالی، این موضوع برای اوکراینی ها بطور واضح توضیح داده شود؟
کایا کالاس: «مطمئنا ما نباید وعده های توخالی بدهیم اما باید مجددا تاکید کنیم و گام های ملموسی را درمسیری برداریم که اوکراینی ها امیدوار شوند چرا که امید قدرت می بخشد. بنابراین فکر می کنم که این وظیفه اخلاقی ماست که این امید را بدهیم. این کمترین کاری است که می توانیم انجام دهیم.»
یورونیوز: ما در جریان این بحران دیدیم که اتحادیه اروپا تحریم‌های بی سابقه ای را علیه روسیه اعمال کرد و با متحدانش خیلی همراه بود اما اتحادیه اروپا تا چه حد می تواند اقدامات بیشتری انجام دهد؟ و چه گزینه هایی در حال حاضر روی میز است؟