وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده آماده است تحریم‌های علیه جمهوری اسلامی ایران را برای منطبق شدن با توافق هسته‌ای برجام، بردارد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۸ فروردین و در جریان یک کنفرانس خبری گفت ایالات متحده آماده است که گام های لازم برای بازگشت به انطباق با برجام را بردارد. او گفت این گام ها شامل برداشتن تحریم هایی می‌شود که با برجام سازگار نیست.

او تاکید کرد رفع تحریم‌ها شامل آنهایی می شود که با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ناسازگار است اما در عین حال افزود در موقعیتی قرار ندارد که جزئیات بیشتری ارائه دهد.

ایران و آمریکا یک روز قبل از این، مذاکرات غیرمستقیم برای احیای برجام را با حضور طرفهای باقیمانده در این توافق، در وین آغاز کردند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز در همین روز با بیان اینکه گفت‌وگوهای غیرمستقیم با جمهوری اسلامی ایران بر سر احیای برجام در مراحل اولیه سازنده هستند، از ادامه آن استقبال کرده بود.

White House press secretary Jen Psaki speaks during a press briefing at the White House, Thursday, March ۴, ۲۰۲۱, in Washington…
استقبال سخنگوی کاخ سفید از گفت‌وگوهای غیرمستقیم با جمهوری اسلامی ایران
سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه گفت‌وگوهای غیرمستقیم با جمهوری اسلامی ایران بر سر احیای برجام در مراحل اولیه سازنده هستند، از ادامه آن استقبال کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا که کارزار «فشار حداکثری» را سیاست خود قرار داده بود، آمریکا را از برجام خارج کرد و تحریم های بسیاری را علیه ایران اعمال کرد.

رابرت مالی، فرستاده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در مصاحبه ای با شبکه ان.پی.آر گفت که سیاست «فشار حداکثری» شکست خورده است و دیپلماسی، بهترین مسیر برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

راب مالی | Robert Malley | رابرت مالی
رابرت مالی: سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ شکست خورد؛ دولت بایدن با دیپلماسی مانع رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود
رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران که برای مذاکرات هسته‌ای به وین رفته است و سرپرستی تیم آمریکایی در گفتگوها را برعهده دارد، در مصاحبه‌ای به برنامه صبحگاهی رادیو عمومی ملی موسوم به «ان پی آر» آمریکا گفته است که روند بازگشت طرفین به تطابق با تعهدات توافق هسته‌ای، طولانی و سخت خواهد بود.

پس از خروج دولت ترامپ از برجام، ایران تعهدات هسته ای خود در برجام را بارها نقض کرد. قدرت های طرف مذاکره با ایران، از تهران می خواهند که به تعهداتش در برجام بازگردد.

.