نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۱۴۰۲ رسید

5

دلار آمریکا برای دومین روز متوالی در بازار تهران به بالاترین نرخ ثبت شده در سال جاری خورشیدی خرید و فروش شد.

نرخ آزاد دلار آمریکا روز یکشنبه  نیز در بازار تهران ۵۶ هزار و ۲۰۰ مبادله شد، نرخی که نه تنها رکورد تازه‌ای در سال ۱۴۰۲ محسوب می‌شود بلکه از ۹ اسفند ۱۴۰۱ تا امروز (۸ بهمن ۱۴۰۲) بی‌سابقه بوده است.

پیش از این بالاترین نرخ ثبت شده در معاملات سال جاری خورشیدی، ۵۵ هزار و ۷۰۰ تومان به شمار می‌رفت که در مبادلات روز ۱۱ اردیبهشت گذشته ثبت شده بود. نرخ آزاد دلار سپس سیر نزولی به خود گرفت و در ۲۱ خرداد ماه به ۴۷ هزار تومان رسید.

قیمت دلار از ۲۹ آذر گذشته سیر صعودی تازه‌ای را آغاز کرده و در فاصله ۴۰ روز از ۴۹ هزار و ۸۵۰ تومان به ۵۶ هزار و ۲۰۰ تومان صعود کرده و معادل ۱۲.۷۳ درصد بالا رفته است.

در همین حال، هر یورو نیز در جریان معاملات دو روز نخست هفته کاری تازهٔ بازار تهران ۶۱ هزار و ۵۰ تومان مبادله شد.

البته نرخ درهم امارات در بازار آزاد تهران از ۱۵ هزار و ۴۵۰ تومان در پایان مبادلات روز شنبه به ۱۵ هزار و ۳۶۰ تومان در پایان داد و ستدهای روز یکشنبه کاهش یافت. با توجه به نقشی که کشف قیمت درهم امارات در تعیین نرخ دلار آمریکا در بازار تهران دارد، این کاهش هنوز در سطحی نبوده که موجب پایین آمدن نرخ دلار شود.

در حال حاضر، هر دلار آمریکا در مبادلات جهانی در مقابل ۳.۶۷ درهم امارات مبادله می‌شود. بنابراین، قیمت ۱۵ هزار و ۴۵۰ تومانی آن به منزله نرخ ۵۶ هزار و ۷۰۰ تومانی دلار آزاد و قیمت ۱۵ هزار و ۳۶۰ تومانی آن هم به معنای نرخ ۵۶ هزار و ۳۷۰ تومانی دلار است.

اما در صورت ادامه‌دار بودن کاهش نرخ درهم امارات، بهای آزاد دلار آمریکا هم از رکورد تازه خود در سال ۱۴۰۲ عقب‌نشینی خواهد کرد.