نرگس محمدی و محبوبه سراج در صدر نامزدهای صلح نوبل از طرف موسسه پژوهش صلح اسلو

7

موسسه پژوهش صلح اسلو، مستقر در نروژ، فهرست نامزدهای خود برای جایزه نوبل صلح را منتشر کرده است و نرگس محمدی و محبوبه سراج، دو فعال سرشناس حقوق بشر و حقوق زنان از ایران و افغانستان در صدر نامزدهای این موسسه هستند.

موسسه پژوهش صلح اسلو در اطلاعیه‌ای گفته: «رژیم‌های سرکوبگر ایران و افغانستان طی سال گذشته به طور عمده‌ای در زمینه حقوق زنان پس رفته‌اند، از اعدام جوانان ایران برای اعتراض به تبعیض جنسیتی تا ممنوعیت تحصیل زنان افغان در دانشگاه.»

این اطلاعیه در توضیح دلیل نامزدی خانم‌ها محمدی و سراج می‌گوید: «اگر کمیته نوبل می‌خواهد بر مبارزه غیرخشونت‌آمیز برای حقوق بشر به عنوان نمونه‌ای از کمک به صلح نوری بیفکند، نرگس محمدی و محبوبه سراج به واسطه تلاش‌های خستگی‌ناپذیرشان برای حقوق زنان در ایران و افغانستان بسیار سزاوار دریافت مشترک این جایزه هستند.»

دو فعال حقوق بومیان در آمریکای لاتین، یکی از چهره‌های مخالف دولت کودتا در میانمار، دیوان کیفری بین‌المللی و همچنین یک گروه حقوق بشری گردآوری و تحلیل داده دیگر نامزدهای موسسه پژوهش صلح اسلو هستند.

همه ساله کمیته صلح نوبل شماری از شخصیت‌های سیاسی، دانشگاهی و فعالان را در کنار برخی موسسات و نهادها دعوت می‌کند تا نامزدهایی را برای جایزه معرفی کنند. سپس کمیته صلح نوبل، که منتخب پارلمان نروژ است، از میان این نامزدها برنده را انتخاب می‌کند.