2

وزرای امور خارجه چهار کشور عربی از جمله بحرین، امارات، مراکش و مصر برای اجلاسی به میزبانی اسرائیل وارد این کشور می‌شوند. گفته شده است که ایران محور اصلی این نشست بی‌سابقه در “صحرای نقب” باشد.

دولت اسرائیل “نشست نقب” را که با حضور آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، برگزار می‌شود، “رویدادی تاریخی” خوانده است.

این دیدار پس از آن برگزار می‌شود که در سال ۲۰۲۰ بحرین، امارات و مراکش در چارچوب ابتکار دولت پیشین آمریکا مشهور به “توافق ابراهیم” با اسرائیل روابط عادی سیاسی برقرار کردند.

مصر چهارمین کشور شرکت‌کننده در این نشست چند دهه پیش با اسرائیل معاهده صلح امضا کرده بود.

وزرای خارجه در این نشست، امشب برای یک میهمانی شام گردهم می‌آیند و فردا در خصوص دو مسئله محوری ایران و اوکراین با یکدیگر گفتگو می‌کنند.

این اولین بار است که اسرائیل همزمان میزبان چهار کشور عضو اتحادیه عرب است.

ایران کانون بحث نشست

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، امروز در کنفرانس خبری مشترک با آنتونی بلینکن گفت: “ما نگران تلاش‌ها برای خروج سپاه پاسداران از فهرست [سازمان‌های تروریستی] هستیم… حوثی‌ها که عامل آنها هستند همین چند روز پیش حملات هولناکی به عربستان انجام دادند. امیدواریم که آمریکا صدای اسرائیل و بقیه کشورهای منطقه را درباره این موضوع مهم بشنود”.

اشاره‌ آقای بنت به حمله اخیر به مخازن شرکت نفت عربستان (آرامکو) در جده است که هدف موشک‌های شورشیان حوثی قرار گرفت.

وزیر خارجه آمریکا هم در جریان سفرش به اسرائیل اما با تاکید بر توافق اسرائیل و آمریکا بر سر مسئله هسته‌ای ایران گفت: “در مورد این مطلب اساسی که ایران هیچ وقت نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند بین ما و اسرائیل تفاوتی وجود ندارد. اینکه ایران به برجام بازگردد یا نه هیچ تاثیری روی تعهد ما بر عدم دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای ندارد”.

آقای بلینکن اضافه کرد: “امروز نخست‌وزیر اسرائیل را در جریان پیشرفت‌های مربوط به مذاکرات احیای برجام گذاشتم. این تبادل اطلاعات را همواره با اسرائیل انجام داده‌ایم و در آینده هم انجام خواهیم داد. در مذاکرات چه به توافق برسیم و چه نرسیم، با اسرائیل و بقیه شرکایمان همکاری خواهیم کرد تا فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه را خنثی کنیم، مثل حملات اخیر حوثی‌های یمن به زیرساختهای غیرنظامی در امارات متحده عربی و عربستان، اعمالی تروریستی که با حمایت ایران صورت می‌گیرند”.

همزمان با نشست شش جانبه در اسرائیل، عبدالله دوم، شاه اردن، در شهر ساحلی عقبه میزبان نشستی با حضور محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی و همچنین مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق است.

کاخ سلطنتی اردن اعلام کرد که یک وزیر عربستان سعودی هم در این نشست حضور دارد.

هفته گذشته هم عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در شرم الشیخ میزبان نخست وزیر اسرائیل و ولیعهد ابوظبی بود.

فردا هم قرار است شاه اردن برای دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به رام‌الله در کرانه باختری برود.

دیداری که به گفته رسانه‌های اسرائیل، اگر کشمکش‌های درونی این کشور بگذارد، بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل هم در آن حضور خواهد داشت.

آقای عباس امروز در دیداری جداگانه هم میزبان وزیر خارجه آمریکا بود.

گمان می‌رود این تلاش‌های دیپلماتیک، نشانی از تقویت احتمال توافق بین ایران و غرب است بر سر برنامه هسته‌ای این کشورو نگرانی از پیامدهای آن است.