‘نشست سه‌جانبه مسکو روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان را پیچیده‌تر ساخته است’

شورای عالی صلح افغانستان گفته که نشست‌ اخیر سه‌جانبه مسکو در باره افغانستان و تماس‌های آشکار و پنهانی کشورهای همسایه با گروه طالبان وضعیت را پیچیده‌تر و نگران کننده‌تر ساخته‌است.
محمد اسماعیل قاسمیار، رئیس روابط بین‌المللی شورای صلح، که امروز (پنجشنبه، ۳۰ جدی/دی) در نشست “انستیتیوت صلح، رسانه، و حکومت‌داری خوب” در کابل صحبت می‌کرد، گفت نشست اخیر سه‌جانبه روسیه، پاکستان و چین در مسکو که در آن نماینده دولت افغانستان دعوت نشده بود، وضعیت را پیچیده‌تر ساخته‌است.
آقای قاسمیار با اشاره به تماس‌های کشورهای همسایه با گروه طالبان در ضمنی ابراز نگرانی، افزود: “نشست‌های پیدا و پنهان با آن‌ها دارند که روند صلح را مختل ساخته‌است”.
نمایندگان روسیه، چین و پاکستان اخیرا در نشستی سه‌جانبه در مسکو، اعلام آمادگی کردند که برای رسیدن به صلح در افغانستان، بعضی از چهره‌های گروه طالبان را از فهرست افراد مشمول تحریم خارج کنند.
دعوت نشدن از دولت افغانستان در این نشست باعث اعتراض افغانستان شده بود.
آقای قاسمیار از کشورهای دخیل در پروسه صلح افغانستان انتقاد کرده، گفت: “آنها منافع خودشان را در کشور ما جستجو می‌کنند و یک بازی بزرگی را در افغانستان راه انداخته‌اند که قربانی اصلی این بازی مردم افغانستان هستند.”
او تصریح کرد که شورای عالی صلح به تنهای توان آوردن صلح را ندارد و از دولت افغانستان خواست تا با همکاران بین‌المللی‌اش یک راهکاری جدید برای فراهم سازی فرصت صلح بسازد.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.