نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در اولین سفر خارجی خود به زودی با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، دیدار خواهد کرد.

او روز چهارشنبه با لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، دیدار کرد و قرار بود بعد از آن با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا صحبت کند.

آقای بنت پیش از این سفر در بیانیه ای گفته بود که اولویت او در دیدار با آقای بایدن موضوع ایران “به خصوص جهش های برنامه اتمی ایران در دو تا سه سال اخیر است.”

آقای بنت با احیای توافق هسته ای ایران و قدرت ها، برجام، مخالفت کرده و می گوید هر توافقی باید مانع “تعرضات” ایران در منطقه شود.

آقای بنت پیشتر به کابینه خود گفت که در این سفر به رئیس جمهور آمریکا خواهد گفت “حالا وقت متوقف کردن ایرانی هاست” و وقت بازگشت به “توافقی اتمی که تا الان منقضی شده و بلاموضوع است نیست.”

بیشتر بخوانید:

همزمان خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که آقای بایدن در جریان دیدار پنجشنبه با آقای بنت در کاخ سفید خواهد گفت که با نگرانی او در مورد شتاب گرفتن برنامه اتمی ایران شریک است اما فعلا به دیپلماسی متعهد است.

به گزارش رویترز یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: “از زمانی که دولت قبلی توافق هسته ای با ایران را ترک کرده، برنامه اتمی ایران به طور چشمگیری از حد و حدود (قبلی) خارج شده و هر هفته شتاب بیشتری می گیرد.”

این مقام اضافه کرد که ایران اکنون سانتریفیوژهای پیشرفته تر و اورانیوم ذخیره شده بیشتری دارد به طوری که زمان “گریز” آن برای تولید یک بمب اتمی “اکنون فقط چند ماه است.”

این مقام گفت که دولت بایدن بیش از پیش نگران فعالیت های اتمی ایران است اما گفت آقای بایدن درخواست های نفتالی بنت برای متوقف کردن تلاش ها برای احیای برجام را رد خواهد کرد.

آقای بنت که در ماه ژوئن به نخست وزیری رسید روز سه شنبه وارد واشنگتن شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته پیش در گزارشی گفت که ایران یک آبشار جدید از سانتریفیوژها با هدف سرعت دادن به غنی سازی ۶۰ درصدی در تاسیسات اتمی نطنز نصب کرده است.

غنی سازی ۶۰ درصدی در ایران پس از آن آغاز شد که فروردین ماه امسال در تاسیسات اتمی نطنز انفجاری رخ داد که باعث آسیب به سانتریفیوژهای ایران شد. مقام های ایرانی ابتدا خسارات وارد شده را گسترده خواندند اما سپس ابعاد آن را کوچک توصیف کردند.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس غنی سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را منحصر به کشورهایی دانسته که بمب اتمی تولید می کنند. ایران می گوید این اورانیوم در رادیو داروها کاربرد دارد و در سال های آینده برای موتور زیردریایی های خود هم به آن احتیاج دارد.

پارلمان اسرائیل در اواسط ماه ژوئن گذشته با اکثریتی کوچک نفتالی بنت را به نخست‌وزیری برگزید. آقای بنت دولت خود را “دولت تغییر” خوانده است. به قدرت رسیدن این سیاستمدار راستگرای افراطی به ۱۲ سال نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو پایان داد.

ناظران می گویند هرچند بنیامین نتانیاهو با جو بایدن رابطه نسبتا سردی داشت، به نظر می رسد اختلاف بین دولت جدید اسرائیل با آمریکا در مورد احیای احتمالی توافق هسته‌ای با ایران (برجام) همچنان ادامه داشته باشد.

سخنگوی کاخ سفید درباره دیدار آتی رهبران اسرائیل و آمریکا همچنین گفته است: “این دیدار همچنین فرصتی برای دو رهبر خواهد بود تا در مورد تلاش برای پیشبرد صلح، امنیت و رفاه اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و اهمیت کار در جهت آینده‌ای آرامتر و امن تر برای منطقه گفت و گو کنند.