نخست‌وزیر اسرائیل همزمان با گسترش بحران اقتصادی و سیاسی لبنان گفت که «لبنان در حال فروپاشی است، درست مانند کشورهای دیگری که ایران بر آن‌ها دست انداخته است».

نفتالی بنت، روز یکشنبه، ۲۰ تیر، در نشست هفتگی دولت خود گفت که این دفعه شهروندان لبنانی هزینه «دست‌اندازی» ایران را می‌پردازند و افزود: «دنیا باید بفهمد که شهروندان لبنان هزینه سنگینی به‌خاطر طمع و تسلط ایران بر کشورشان می‌پردازند».

او اظهار داشت: «من و وزیران دفاع و خارجه اسرائیل از نزدیک این وقایع را دنبال کرده و هوشیار هستیم».

آقای بنت این را نیز گفت که نظامیان و نیروهای پلیس اسرائیل بامداد روز ۱۹ تیر، مقادیر زیادی کلت کمری به ارزش میلیون‌ها «شِکِل» در مرز لبنان و اسرائیل کشف کردند.

آویخای ادرعی، سخنگوی بخش عربی در دفتر رسانه‌ای ارتش اسرائیل، روز شنبه در صفحه توئیتر خود نوشته بود که محموله‌ بزرگ تسلیحات در دهکده مرزی «غجر» میان لبنان و اسرائیل کشف شده است.

اسرائیل گفته است این احتمال را بررسی می‌کند که مقامات امنیتی ارشد حزب‌الله در نقل‌وانتقال این جنگ‌افزار دخالت داشته و هدف‌شان، رساندن اسلحه به دست عواملی در شمال اسرائیل برای انجام اقدامات ضد امنیت این کشور بوده است.

صف موتورها و ماشین‌های منتظرِ سوخت در پمپ‌بنزینی در بیروت، ۲۹ ژوئن ۲۰۲۱

آیا روسیه در لبنان هم به جمهوری اسلامی نارو می‌زند؟

آقای بنت در گذشته به تندی از حزب‌الله انتقاد کرده و گفته بود اگر آن سازمان علیه اسرائیل دست به اقدامات بزند، همه لبنان «ویران خواهد شد».

در این میان، مقامات امنیتی اسرائیل گفته‌اند که کشورشان باید سریعا از آمریکا بخواهد که از ارتش لبنان حمایت کند.

اسرائیل معتقد است که فروپاشی لبنان، اسرائیل را به جنگ نزدیک خواهد کرد و لذا این کشور باید راهبرد عملی فوری در قبال لبنان داشته باشد.

مقامات امنیتی اسرائیل ارزیابی کرده‌اند اگر نقش آمریکا و غرب و متحدین آن در لبنان کمرنگ شود، توان اسرائیل در کنترل رویدادهای این کشور تضعیف خواهد شد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در روزهای اخیر پیشنهاد داد که کشورش کمک‌های اولیه در اختیار لبنان قرار دهد.

مفسران در رسانه‌های اسرائیل گفته‌اند منظور بنی گانتز شبیه یاری‌هایی است که در سال‌های جنگ داخلی سوریه، از سوی ارتش اسرائیل به بخشی از مردم در آن سوی مرز سوریه رسانده می‌شد تا امنیت مرز مشترک به مخاطره نیفتد.

اما به نوشته روزنامه هاآرتص، لبنان این پیشنهاد را رد خواهد کرد.

اسرائیل از احتمال عملی شدن پیشنهادهای مکرر حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در خصوص دریافت بنزین و گازوئیل از ایران، ابراز نگرانی کرده است.

دولت لبنان با وجود ابراز آمادگی سفیر ایران در بیروت برای انتقال سوخت به این کشور، گامی در زمینه عملی کردن پیشنهاد حسن نصرالله برنداشته است.

از سوی دیگر، ارتش لبنان کمک‌های غذایی از سوی امیرنشین قطر را از روز جمعه دریافت می‌کند. قطر متعهد شده است که محموله‌های غذایی برای نظامیان ارتش لبنان را تامین کند.

حسن دیاب، نخست‌وزیر دولت انتقالی لبنان، هفته گذشته در دیدار با سفیران همه کشورهای حاضر در بیروت، گفت لبنان وارد دالان تاریکی شده است و همه کشورها باید سریعا به یاری این کشور بشتابند.

تمامی مقامات لبنان اتفاق نظر دارند که کشورشان در آستانه فروپاشی است. حسن نصرالله هفته گذشته در یک سخنرانی گفت که سلطه‌جویی آمریکا وضعیت منطقه را به سود منافع اسرائیل تغییر داده و توان تصمیم‌گیری خردمندانه را از مردم لبنان و مسئولان آن گرفته است.

با این حال، به گزارش آسوشیتدپرس، دولت لبنان روز شنبه برای هفتمین بار طی شش ماه اخیر بهان نان را گران‌تر کرد. افزون بر نان، بسیاری از مایحتاج دیگر و از جمله دارو، در روزهای اخیر، در سراسر لبنان به‌شدت کمیاب و گران شده است.

در این میان، سعد الحریری که از حدود ده ماه پیش مکلف به تشکیل دولت شده است، هنوز توفیقی به‌دست نیاورده است و زمزمه کناره‌گیری او پیوسته به گوش می‌رسد.

تشدید بحران‌های اقتصادی و سیاسی لبنان در حالی است که در آستانه نخستین سالگرد انفجار عظیم بندر بیروت، خانواده‌های قربانیان روز جمعه گذشته در تظاهراتی گسترده خواهان محاکمه تمامی مسئولان مرتبط شدند.