نماز جمعه زاهدان؛ ابراز نگرانی مولوی عبدالحمید از صدور احکام «محاربه و اعدام» برای معترضان وتهدید ایشان از طرف دولت

6

عبدالحمید اسماعیل‌‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های امروز نماز جمعه این شهر نسبت به صدور احکام «محاربه و اعدام» برای معترضان ابراز نگرانی کرده است.

مولوی عبدالحمید در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه گفت: «برای زندانیان حکم محاربه نزنید. معترض، با محارب و مفسد فرق می‌کند. این‌ها اعتراض دارند. ۴۴ سال ملت تحمل کردند؛ حالا برای مردم اعتراضی پیش آمده. شما تحملشان کنید و صدای مشکلاتشان را بشنوید چرا که جلوگیری از انتقاد، استبداد به وجود می‌آورد.»

آقای اسماعیل‌زهی با اشاره به این که حکم کسی که اعتراض کرده محاربه نیست، گفت: «حکم محاربه برای فعالیت مسلحانه و جنگ است نه برای کسی که با سنگ و چوب و داد و بی‌داد اعتراضی بکند.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان خطاب به قضات دستگاه قضایی گفت: «قضات باید توجه کنند که اگر کسی حقش اعدام و مرگ نباشد و به او حکم اعدام بدهند، باید روز قیامت به خداوند جواب پس بدهند.

وی با اشاره به احکام سنگین در قوانین جزایی ایران، خواستار اصلاح آن شد و گفت: «در این جزاهای سنگینی که برای برخی جرم‌ها دیده شده باید تجدیدنظر شود. اگر بر اساس اجتهاد است، اگر بر پایه برداشت دینی و شرعی است، اجتهاد و برداشت دیگری هم موجود است. آنها را کنار هم بگذارید و بررسی کنید.»

اشاره مولوی عبدالحمید شاید به خبرهایی است که دیروز منتشر شد و در آن اعلام شد که برای دو نوجوان بلوچ «حکم محاربه» صادر شده، خبری که امروز دادستان زاهدان تکذیب کرد.

دیشب کمپین فعالین بلوچ، مستقر در بریتانیا، از صدور «حکم محاربه» علیه این دو نوجوان خبر داده بود وعلی کریمی، وکیل این دو برادر، گفته بود که این حکم را دادگاه کیفری به ریاست «قاضی فیروزی» ابلاغ کرده است.

«همه از زرتشتی و دراویش و بهایی ایرانی هستیم»

مولوی عبدالحمید همچنین در خطبه‌های نمازجمعه امروز، ۱۱ آذر، نسبت به وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر هم ابراز نگرانی کرده و گفته است که «ما می‌خواهیم کشورمان امن و متحد باشد. ما اینجا شیعه و سنی و اقوام نداریم. همه ایرانی هستیم. از زرتشتی و دروایش تا اقوام و حتی بهائی‌ها. آن‌ها هم انسان و ایرانی هستند و حق آنان هم باید رعایت شود. هر کسی در ایران زندگی می‌کند حق دارد و باید حقوقش رعایت شود.»

وی با اشاره به خبرهایی که از زندان‌ها می‌رسد گفت: «زندانی همان اسیر است. کتک زدن، اهانت کردن، ناسزا گفتن و تعرض کردن به او، خلاف تعلیم حضرت علی و اهل بیت و حضرت رسول و اسلام است. باید با مخالف و منتقد، اسلامی رفتار شود.»

مولوی عبدالحمید گفت: «ما خیرخواهانه می‌گوییم معترضان را اعدام نکنید، نکشید، کتک نزنید و آزادشان کنید. با اینها سختی نکنید. به خواسته مردم تن بدهید و مسایل را از طریق گفتمان حل کنید.»

وی با اشاره به جمعه خونین زاهدان گفت: «بی‌جهت مردم را تیرباران کردند و بسیاری از ما کشته و زخمی شدیم اما بعد از دو سه ساعت، بیانیه دادیم که امنیت منطقه باید حفظ شود. مُردیم اما کسی را نکشتیم.»

آقای هاشم‌زهی افزود: «بعد از آن هم در اعتراضات چیزی نخواستیم. خواسته‌ ما مجازات کسانی بود که مردم را زدند. خانواده شهدا گفتند ما پول نمی‌خواهیم، عزت و حقمان را می‌خواهیم.»

رادیو فردا مطلع شده که حکومت ایران در هفته های اخیر اقدام به تهدید مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، بانفوذترین روحانی اهل سنت ایران و امام جمعه اهل سنت زاهدان، کرده است.

منابع نزدیک به مولوی عبدالحمید می‌گویند که پیش از واقعه موسوم به «جمعه خونین زاهدان» (۸ مهر) هم مولوی عبدالحمید تحت فشار قرار داشت ولی او در حال حاضر با «ارعاب و تهدید» مقامات جمهوری اسلامی مواجه است.

این منابع به فرشته قاضی خبرنگار رادیو فردا گفته‌اند که یک «تقابل و رودررویی کامل» بین دو طرف ایجاد شده است به طوری که محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، نماینده علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، در سفر چندی پیش خود از تهران «بیشتر برای همین تهدیدها به زاهدان آمده بود».