با شروع دور ششم مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ایران و قدرت‌ها، نماینده ارشد ایران می‌گوید بعید است طرف‌ها تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری روز ۲۸ خرداد ایران به توافق برسند، با این حال آلمان خواستار پیشرفت فوری شده است.

عباس عراقچی بعد از شروع دور ششم مذاکرات در وین اتریش به صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت: “… به شخصه فکر نمی‌کنم که ظرف هفته جاری ما بتوانیم به جمع بندی نهایی برسیم و تصور من این است که حداقل یک بار دیگر ما باید جمع بندی مذاکرات را به پایتخت‌ها منتقل کنیم. لذا من در این دوره مذاکراتی هم فکر نمی‌کنم ما به جمع بندی نهایی برسیم.”

نماینده روسیه در مذاکرات هم در بیانیه ای، که بعد از جلسه روز شنبه در توییتر منتشر شد، گفت که نهایی کردن متن جاری نیازمند چند هفته تلاش است.

این درحالی است که در پایان دور پنجم این مذاکرات که با حضور غیرمستقیم آمریکا برگزار می شود، نماینده اتحادیه اروپا ابراز اطمینان کرده بود در این دور طرف ها به نتیجه خواهند رسید. هدف مذاکرات بازگشت آمریکا به این توافق و ازسرگیری پایبندی ایران به تعهداتش است.

در این مذاکرات نمایندگان بریتانیا، آلمان، روسیه، فرانسه، چین و ایران با هم گفت و گو می کنند.

نمایندگان آمریکا به طور غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارند چون رهبر ایران گفت و گوی مستقیم با آمریکا را منع کرده است. مقام های آمریکایی در هتلی روبروی محل مذاکرات اقامت دارند.

انریکه مورا
انریکه مورا در پاین دور پنجم نسبت به موفقیت مذاکرات در این دور ابراز امیدواری کرده بود

به گزارش رویترز نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات آن را “فشرده” توصیف کرد و آلمان خواستار پیشرفت سریع شد.

سخنگوی اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت “ما درحال پیشرفت هستیم اما مذاکرات فشرده است و شماری از مسائل از جمله چگونگی اجرای مراحل توافق باقی است.” او افزود که هدف آنها “یافتن راه هایی برای نزدیک شدن به توافق نهایی در روزهای آینده است.”

توافق هسته ای موسوم به برجام محدودیت هایی را بر فعالیت های اتمی ایران اعمال می کرد که هدف آن عقب انداختن امکان دستیابی به مواد لازم برای ساخت سلاح های هسته ای بود. ایران می گوید به دنبال چنین سلاح های نیست.

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان که در مذاکرات حضور ندارد در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز گفت “وقت کشی به نفع هیچ کس نیست” و کلیه طرف ها را به نشان دادن انعطاف و عملگرایی ترغیب کرد.

فرستاده چین گفت که مانع اصلی باقی مانده در مذاکرات تحریم های آمریکاست.

وانگ کون، فرستاده چین در آژانس اتمی سازمان ملل، به خبرنگاران گفت: “پیام ما به آنها (ایالت متحده) این است که باید دست از بلاتکلیفی بردارند و قاطعانه به سمت لغو تحریم ها حرکت کنند.”

او در مورد گام هایی که ایران باید برای اجرای تعهداتش بردارد گفت: “تا حدود زیادی مسائل مهم به طور اصولی حل شده، با این حال فکر می کنم گره هایی هست که باید باز کنیم.”