نماینده شطرنج ایران در مسابقات قهرمانی جهان بدون حجاب اجباری حاضر شد

Screen Shot 2022-12-26 at 3.08.17 PM

سارا خادم‌الشریعه، قهرمان نخست شطرنج ایران، بدون بر سر داشتن حجاب اجباری در مسابقات قهرمانی جهان شرکت کرد.

آتوسا پورکاشیان، دیگر شطرنج‌باز ایرانی، در این مسابقات به نمایندگی از تیم آمریکا حضور دارد.

مسابقات بین‌المللی شطرنج سریع قهرمانی جهان در آلماتی پایتخت قزاقستان در حال برگزاری است و سارا خادم‌الشریعه تنها نماینده زن تیم ایران در این مسابقات است.

شمار قابل توجهی از چهره‌های ورزشی و فرهنگی در ماه‌های گذشته در همراهی با مردم و حمایت از اعتراضات سراسری ایران که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، کشف حجاب کرده‌اند.

این در حالی است که محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، روز یک‌شنبه حجاب را «یک حکم الهی و یک واجب شرعی» دانست و گفت اگر زنانی «مسلمان نیستند یا احیانا مقید به تکالیف شرعی نیستند»، به عنوان «قانون» باید «حجاب را رعایت کنند.»

او اعتراضات سراسری ایران را به «دشمنان» نسبت داده و ادعا کرده است که «شکستن حریم‌ها و خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی ایران، از جمله حجاب» یکی از برنامه‌های آن بود. به گفته منتظری، «عده‌ای از زنان و دختران» که در اثر «تبلیغات سوء» حجاب از سر برداشتند، «مرتکب جرم مشهود شدند» و چگونگی «برخورد با آنها» به «برنامه‌ریزی و تدبیر» نیاز دارد.

یکی از نخستین ورزشکارانی که بدون داشتن حجاب اجاری در یک رقابت جهانی حضور یافت الناز رکابی بود. حضور رکابی در رقابت‌های آسیایی صخره‌نوردی در کره جنوبی بدون حجاب اجباری بسیار خبرساز شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی از این اقدام او استقبال کردند.