وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده که سایمون گس، نماینده فوق‌العاده نخست‌وزیر بریتانیا، برای افغانستان و مارتین لانگدن، کاردار سفارت بریتانیا برای افغانستان مقیم دوحه، به کابل سفر کرده‌اند و با مقامات دولت طالبان دیدار کرده‌اند.

این وزارت گفته که آنها با عبدالغنی، برادر و عبدالسلام حنفی، معاونان نخست وزیر و امیر خان متقی، وزیر خارجه دولت طالبان دیدار کرده‌اند. در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا آمده: “سر سیمون و دکتر لانگدن در مورد چگونگی کمک بریتانیا به افغانستان برای مقابله با بحران انسانی، اهمیت جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به محل پرورش تروریسم و لزوم ادامه عبور مصون برای کسانی که مایل به خروج هستند، بحث کردند.”

در این بیانیه همچنین گفته شده که “آنها برخورد طالبان با اقلیت‌ها و حقوق زنان و دختران را نیز مطرح کردند.”

از زمان حاکم شدن طالبان در کابل و اعلام حکومت “امارت اسلامی افغانستان” این نخستین باری است که یک هیات بلندرتبه بریتانیایی به افغانستان سفر می‌کند.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز با انتشار تصاویری از دیدار امیر خان آقای متقی با سیمون گست گفته که “این دیدار روی صحبت‌ها برای احیای روابط دیپلماتیک میان دو کشور متمرکز بود.”

اما در همین رابطه وزارت خارجه بریتانیا به بی بی سی فارسی گفت لندن بدنبال ایجاد “یک کانال دیپلماتیک” با طالبان است “نه رابطه رسمی دیپلماتیک” و این به معنی “برسمیت شناختن دولت طالبان هم نیست”.

بریتانیا دولت طالبان در کابل را به رسمیت نمی‌شناسد و یک ماه پیش، دامینیک راب که در آن زمان وزیر خارجه بریتانیا بود، گفت که فکر نمی‌کند “در آینده قابل‌ پیش‌بینی” بریتانیا حاضر باشد دولت طالبان را به رسمیت بشناسد.