احمد لفته‌نژاد، نماینده خرمشهر در مجلس ایران گفته است: “در آبادان و خرمشهر آب فاضلاب به خورد مردم می دهیم.”

این نماینده مجلس در نشست بررسی آب و فاضلاب خوزستان این سخنان را اظهار داشته و افزوده: ‌”آبی که به آبادان و خرمشهر می رسد، آب نیست و فاضلاب است و در این شهرها آب فاضلاب را به خورد مردم می دهیم”.

به گفته وی “در آبادان و خرمشهر مردم با توجه به این وضعیت آب، با انواع مریضی ها و حساسیت های پوستی مواجه هستند”.

آقای لفته‌نژاد خواستار افزایش سهم آبادان و خرمشهر در طرح‌های آبرسانی شده و گفته: “چیزی به اسم توسعه طرح های آب در آبادان و خرمشهر نداریم”.

او گفت که در ۳۲ سال گذشته هیچ طرح برای حل مشکلات آب در این دو شهر وجود نداشته و این مسئله نیاز به بررسی دارد.

وی در انتها نیز گفت که “اوضاع آب آبادان و خرمشهر خوب نیست و باید به داد مردم خوزستان در بحث مسایل آبی و کشاورزی رسید.”

خرمشهر

منبع تصویر، IRNA

در روزهای پایانی تیرماه و هفته‌ اول مردادماه امسال اعتراضات گسترده‌ای در استان خوزستان در اعتراض به کم‌آبی و نبود آب برای کشاورزی صورت گرفت.

این اعتراضات ابتدا از شهر اهواز آغاز و سپس به سایر شهرهای خوزستان کشیده شد و معترضان شعارهای مختلفی را علیه حکومت سر دادند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که در این اعتراضات ماموران به تیراندازی با فشنگ جنگی و تفنگ ساچمه‌ای، دست‌کم هشت نفر را کشته‌اند.

این اعتراضات پس از چند روز به استان‌های هم‌جوار خوزستان هم کشیده شد و مردم بقیه مناطق در حمایت از مطالبات معترضان خوزستان، دست به تظاهرات زدند.

۹ روز پس از آغاز اعتراضات در خوزستان، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در اولین سخنان عمومی در این باره گفت که نمی‌توان از مردم خوزستان برای اعتراضاتشان “گله” کرد.

او گفته: “مردم ناراحتی خود را بروز دادند اما هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت چراکه مسئله آب آن‌هم در آن آب‌وهوای گرم خوزستان مسئله کوچکی نیست.”

آقای خامنه‌ای در عین حال نسبت به “توطئه‌های دشمن” هشدار داده و گفته “مراقبت شود که بهانه‌ای به دست آن داده نشود.”

او، که فرمانده کل نیروهای مسلح ایران است، درباره سرکوب مرگبار معترضان به دست ماموران امنیتی موضع نگرفته است.