یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران با اعلام این که «زنگ خطر» شیوع گونه‌ٔ جهش‌‌یافتهٔ کرونا از هند به ایران به «صدا درآمده»، بر لزوم قطع هرچه سریع‌تر ترددها بین ایران و هند تأکید کرد.

ابراهیم عزیزی روز دوشنبه، ششم فروردین‌، به خبرگزاری ایسنا گفته است که «باید با همه ارتباطاتی که ممکن است از طریق آن ویروس به کشور بیاید مقابله کرد».

او با انتقاد از رویکرد دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا گفته است که «معمولا ستاد کرونا بعد از آنکه مردم با مشکلاتی روبرو می‌شوند آن را بیان می‌کنند و تازه فکر می‌کنند که باید چه کاری انجام دهند.»

در روزهای گذشته هم‌زمان با بحران کرونا در هند، نگرانی‌ها از ورود گونه جدید این ویروس به ایران و وخیم‌تر شدن وضعیت کنونی افزایش یافته است.

سازمان هواپیمایی کشور روز شنبه،‌ چهارم اردیبهشت، از لغو تمامی پروازها به هند و پاکستان و از این کشورها به ایران تا اطلاع ثانوی خبر داد. با این حال برخی رسانه‌های داخلی از تداوم فروش بلیت به مقصد هند خبر می‌دهند. بر اساس گزارشی که خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه منتشر کرده در برخی سایت‌ها بلیت پروازهای تهران – دهلی و به عکس از هشت تا ۱۳۱میلیون تومان به فروش می‌رسد.

محمدحسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، در واکنش به این خبر از برخورد با آژانس‌های متخلف خبر داده و گفته است که خرید بلیت به صورت رزرو برای ماه‌های آینده مشکلی ندارد.

آقای ذیبخش هم‌چنین درباره سفر شهروندان از سایر مسیرها به هند نیز گفته است که مسافران می‌توانند از طریق ترکیه یا دبی به هند و سایرهای کشورهایی که در حال حاضر سفر به آن‌ها ممنوع است سفر کنند، اما در بازگشت هیچ امکانی برای ورود به کشور ندارند.

ابوالقاسم جلالی، معاون بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری، هم گفته است که تمام مجوزهای پرواز «از» و «به» هند و پاکستان ابطال شده و در صورت تهیه بلیت مبلغ آن به صورت کامل به مسافران استرداد خواهد شد.

با این حال بر اساس گزارش‌ها برخی آژانس‌های هواپیمایی به مشتریان خود گفته‌اند که در صورت ارائه تست منفی کرونا بلیت به مقصد دهلی به آن‌ها فروخته خواهد شد.

طی روزهای گذشته، آمار ابتلای روزانه به کرونا در هند از ۳۰۰ هزار نفر گذشته است که آمار بی‌سابقه‌ای در جهان به‌شمار می‌رود.

این افزایش آمار به دنبال شیوع نوع جهش‌یافته جدیدی از ویروس کرونا در این کشور رخ داده که به گفته متخصصان هندی، میزان سرایت‌پذیری و کشندگی آن در مقایسه با گونه‌های قبلی بیشتر است.

کیانوش جهانپور، رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، روز یک‌شنبه در پاسخ به سؤالی مرتبط با افزایش نگرانی‌‌ها درباره ویروس کرونای جهش‌یافته در هند گفت این ویروس هنوز در ایران دیده نشده، اما «باید منتظر ورود آن باشیم»