نماینده مسلمان آمریکا از توییت ‘یهودستیز’ خود عذرخواهی کرد

یک نماینده دموکرات مجلس آمریکا که یک توییت او با موج شدید انتقاد از سوی هم‌قطاران خود در کنگره آمریکا روبرو شده بود بابت محتوای “یهودی‌ستیز” آن عذرخواهی کرده است.

خانم ایلهان عمر که نماینده مسلمان زن مجلس از مینه‌سوتاست در توییتی نوشته بود تنها دلیل حمایت سیاستمداران آمریکایی از اسراییل دریافت پول از ایپک، لابی پرنفوذ حامی اسراییل در این کشور است.

او به تازگی کار خود را در مجلس نمایندگان آغاز کرده است.

دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان یک‌صدا خانم عمر را متهم کرده‌اند که با این اظهارنظر به کنایه‌های ضدیهود مربوط به رابطه این قوم و پول دامن زده است.

این اولین بار نیست که خانم عمر به یهودستیزی متهم می‌شود.

خانم عمر که ۳۶ ساله و سومالیایی تبار است روز یکشنبه در پاسخ به روزنامه‌نگاری که از او پرسیده بود دلیل حمایت همیشگی سیاستمداران آمریکایی از اسراییل چیست نوشته بود: “همه چیز به اسکناس‌های صد دلاری بازمی‌گردد.”

خانم عمر در توضیح بیشتر در مورد منبع این پول از ایپک، لابی پرنفوذ حامی اسراییل در آمریکا نام برده بود.

این لابی که نام رسمی آن “کمیته روابط عمومی آمریکا و اسراییل” است سالانه میلیون‌ها دلار برای حمایت و معرفی طرح‌ها و سیاست‌هایی در حمایت از اسراییل در کنگره آمریکا هزینه می‌کند.

ایپک در حوزه‌ای گسترده، از سقط جنین و حق مالکیت اسلحه تا دفاع، بیمه درمانی، انرژی و موضوعات دیگر فعالیت می‌کند.

ایپک در پاسخ به توییت خانم ایلهان نوشته: “تلاش‌های دو حزبی ما منعکس کننده منافع و ارزش‌های آمریکاست.”

“عذرخواهی بی‌قید و شرط”

خانم عمر ظاهرا بعد از گفتگو با نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌های کنگره و رییس مجلس نمایندگان با انتشار بیانیه‌ای از توییت خود “عذرخواهی بی‌قید و شرط” کرده است.

در این بیانیه آمده: “یهودی‌ستیزی واقعی است و من مدیون متحدان و همکاران یهودیم هستم که مرا از تاریخ دردناک یهودی‌ستیزی مطلع کردند. ما باید همیشه برای ایستادن و تامل کردن در میانه انتقادها آماده باشیم. درست همانطور که من انتظار داشتم وقتی به خاطر هویتم هدف حمله دیگران بودم صدایم شنیده شود.”

خانم عمر افزوده هنوز هم معتقد است لابیگران از مشکلات سیاست در آمریکا هستند “چه از ایپک باشند چه از صنعت سوخت‌های فسیلی یا انجمن ملی اسلحه.”

خانم عمر ماه گذشته از اینکه گفته بود اسراییل جهان را “هیپنوتیزم” کرده است عذرخواهی کرده بود.

این اصطلاحی است که پیشتر نازی‌ها علیه یهودیان به کار می‌بردند.

این نماینده مجلس پیشتر به دلیل حمایت از کارزار بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسراییل هدف انتقاد قرار گرفته بود.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort