نماینده ویژه ایران در امور افغانستان صبح امروز با استقبال طالبان وارد کابل شد. حسن کاظمی قمی پس از ورود به کابل گفت که “زمینه‌های خوبی برای کار وجود دارد، ما امیدوار هستیم که در افغانستانی که به دست خود مردم افتاده، یک حکومت مقتدری شکل بگیرد که خواسته همه مردم باشد.”

از سوی دیگر اما امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در گفتگو با بی‌بی‌سی اردو که نسخه کامل آن امروز منتشر شده گفته است: ” هر کشور تعریف خودش را از دولت فراگیر دارد. ما همچنان برای فراگیرتر کردن دولت مان کار می کنیم.”

او تاکید کرد که دولت فعلی طالبان “همه اقوام و قبایل را در خود دارد”.

آقای متقی گفت: “در دولت جدید در افغانستان همه کارمندان پایین رتبه و بلند رتبه دولت پیشین که تعدادشان حدودا به ۵۰۰ هزار نفر می‌رسد، حضور دارند.”

او افزود: “اگر جهان قبول کرده بود که دولت پیشین فراگیر است پس چرا دولت ما را فراگیر نمی‌داند؟ اگر منظورشان از فراگیر بودن حضور قبایل است، دولت ما همه اقوام و قبایل را دارد. اگر منظورشان حضور نمایندگان ولایت هاست، ما وزیرانی از پنجشیر، بدخشان، فاریاب، قندهار، ننگرهار و کابل داریم.”

سرپرست وزارت خارجه طالبان همچنین افزود که “به رسمیت شناخته شدن ما در جامعه بین‌الملل بزرگترین چالش ما نیست. بزرگترین چالش ما آزاد کردن افغانستان بود که انجام دادیم و حکومتی قوی در افغانستان راه انداختیم. ما با جهان در تعامل هستیم و نشست‌ها و مذاکراتی با آنها داریم و پیشرفت‌هایی هم داشتیم. جهان هنوزبا ما از طریق کانال‌های رسمی در ارتباط است. مشکلی در آن نمی بینیم.”

آقای متقی پیشتر نیز در یک سخنرانی در انستیتوی مطالعات استراتژیک در اسلام آباد تاکید کرده بود که “جامعه بین‌المللی از ما می‌خواهد که یک دولت فراگیر بسازیم – کابینه فعلی ما این الزام را برآورده کرده – ما نمایندگانی از همه قومیت‌ها داریم.”

آقای متقی چند روز پیش در راس هیاتی به اسلام‌آّباد رفته و در این سفر با عمران خان، نخست وزیر پاکستان نیز دیدار کرده بود.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان

بنا به گزارش‌ها، آقای قمی در سفر سه روزه به کابل با حسن آخوند، نخست وزیر، ملا برادر معاون اول و امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان دیدار و گفتگو می‌کند.

در حالی که تا هنوز هیچ کشوری، رژیم طالبان را به رسمیت نشاخته است، ایران و سایر کشورهای همسایه افغانستان درصدد عادی سازی روابط خود با این کشور برآمده اند.

خبرگزاری باختر افغانستان گزارش داد که آقای قمی “در مورد موضوعات اقتصادی، تجاری، کمک‌های بشردوستانه، معضل مهاجران، موضوعات منطقه ای بحث خواهد داشت.”

دین محمد فرحت، وزیر اقتصاد طالبان که در میدان هوایی کابل از نماینده ایران استقبال کرد نیز ایران را یک همسایه خوب توصیف کرد و خواهان استحکام روابط دو کشور شد.

سفارت ایران در کابل که پس از روی کار آمدن طالبان همچنان باز بوده است، دیروز در توییتی نوشته است که او ” با مقامات عالی طالبان پیرامون موضوعات مختلف همچون مسائل منطقه‌ای، مهاجرین، کمکهای بشردوستانه، تشکیل دولت فراگیر و بویژه موضوعات اقتصادی گفتگو نماید.”

سفارت ایران گفته که “کمک به مردم افغانستان قبل از فصل سرما در اولویت می‌باشد.”

وزارت خارجه ایران

منبع تصویر، وزارت خارجه ایران

ایران مانند سایر کشورها از طالبان خواسته است که دولت فراگیر تشکیل دهد. رهبر ایران نیز در پی حملات خونین داعش به مساجد شیعیان از طالبان خواست که “عاملان را مجازات کنید”.

اخیرا، تهران میزبان نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان و روسیه بود. در بیانیه آن نشست گفته شد که “ساختار سیاسی فراگیر و گسترده با مشارکت همه اقوام تنها راه حل مسائل افغانستان است.”

طالبان، مقام‌های کابینه و مسئولان محلی در ولایت‌ها را از اعضای باسابقه نظامی در گروه طالبان و عمدتا از قوم پشتون انتخاب کرده است.

در همین حال، در روزهای اخیر سفر سفر احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ضد طالبان به ایران خبرساز شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به سوالی در مورد سفر او گفت که “این رفت و آمدها بین کشورهای همسایه در جریان بوده و ادامه خواهد یافت.”