نماینده پارلمان اروپا: ایران با واگذاری کلیدهای امنیتی خود به چین منافعش را به خطر می‌اندازد

Screen Shot 2023-10-23 at 2.53.05 PM

بارت گروتِس، نماینده پارلمان اروپا در گفت‌وگو با یورونیوز نسبت به گسترش روابط چین و ایران هشدار داد. او در این مصاحبه تاکید کرد که «به نفع هیچ کشوری نیست که کلید آینده جامعه‌‌اش و بنیاد استراتژیک سیاسی-نظامی خود را به دست چین بسپارد.» به گفته او «ایران به زندانی در فضای باز تبدیل شده است.»

در این گفت‌وگو همچنین سوالاتی درباره مسائل مختلف از جمله محدودیت دسترسی ایرانیان به اینترنت، تمدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، وضعیت حقوق بشر، تاثیرگذاری تحریم‌های وضع شده تا به اینجای کار و نزدیکی تهران به پکن مطرح شده است.

آقای بارت بر این باور است که ایران با نزدیک شدن به چین و سپردن تمام کلید‌های استراتژیک خود به پکن، منافع کشورش را زیر پا گذاشته است.

او همچنین از توجه پارلمان اروپا به تفاهم نامه چین و ایران برای پیچیده‌تر شدن سیستم نظارتی بر شهروندان در ایران می‌گوید. به باور او «چین نیز برای ایجاد یک دولت نظارتی بسیار پیچیده تر [در تهران] وارد عمل شده است.»

در گفت‌وگوی پیشین خبر دادید که مساله «محدودیت دسترسی به اینترنت در ایران» در پارلمان اروپا به بحث و تبادل نظر گذاشته شده است. پارلمان اروپا در رصد آزادی بیان، مطبوعات و دسترسی به اینترنت چه نکاتی را مد نظر دارد؟

بارت گروتِس: در حال حاضر آنچه ما مشغول بررسی آن هستیم اعمال محدویت رژیم ایران برای مردم در دسترسی به اینترنت و توسعه روابط با چین برای افزایش فناوری‌های نظارتی است.

متاسفانه شنیده‌ایم که سانسور در ایران به ویژه پس از عقد قرارداد جدید با چین رو به افزایش است. چین به شکل گسترده‌ای نفت را از ایران وارد می‌کند و در مقابل آن، در حال اعمال نظارت حداکثری [بر شهروندان ایرانی] است. آنچه ما باید از آن اطمینان حاصل کنیم این است که صداهای آزاد از دورن ایران راهی به بیرون راه یافته و صدای مردم ایران در جهان شنیده شود و مهم‌تر اینکه جهان از اطلاعات و اخبار آنچه در ایران می‌گذرد، در جریان باشد.