وزارت خارجه طالبان نمایندگانی را برای اداره سفارت و کنسولگری‌های این کشور در پاکستان معرفی کرده است.

تاکنون هیچ کشوری، حتی پاکستان، حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است، بنابراین دولت طالبان نمی‌تواند رسما سفیران خود را به کشورهای جهان بفرستد.

بنا به گزارش‌ها، سردار احمد خان شکیب به عنوان سکرتر (دبیر) اول سفارت افغانستان در اسلام آباد منصوب شده است. قرار است او سرپرستی سفارت افغانستان را برعهده بگیرد، اگرچه عنوان رسمی سفیر را نخواهد داشت، چراکه پاکستان به طور رسمی رژیم جدید طالبان را به رسمیت نشناخته است.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفت که این اقدام به سفارت افغانستان اجازه می‌دهد تا وظایف کنسولی را انجام دهد.

طالبان می‌گوید که مسئولانی را نیز برای اداره کنسولگری این کشور در شهرهای کراچی، کویته و پیشاور پاکستان فرستاده اند.

آخرین سفیر افغانستان در اسلام آباد، چند ماه پیش توسط دولت غنی پس از ادعای ربوده شدن دخترش در اسلام آباد به کابل فراخوانده شد.

یک منبع طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت که این دیپلمات‌ها به امور سفارت و سه کنسولگری رسیدگی خواهند کرد.

یک منبع نزدیک به کنسولگری افغانستان در پیشاور نیز به این خبرگزاری گفته که نمایندگان طالبان “به طور رسمی روز دوشنبه مسئولیت را بر عهده خواهند گرفت”.

رویترز نیز گزارش داد که دو مقام دیگر طالبان در امور خارجی و وزارت داخله (کشور) به این خبرگزاری با تایید این خبر گفته اند که ترتیبات مشابهی برای نمایندگی‌های افغانستان در قطر و آمریکا انجام شده است.

ماه گذشته، در هنگام برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، طالبان، سهیل شاهین، را به عنوان سفیر به این سازمان معرفی کرد اما او به دلیل تایید نشدن اعتبارنامه‌اش در کمیته ویژه اعتبارنامه‌ها موفق به کسب کرسی افغانستان در این نهاد نشد.