بیش از صد نهاد خیریه در بریتانیا تصمیم دولت این کشور برای کاهش کمک‌های بشردوستانه به یمن را محکوم کردند.

میزان کمک‌ مالی دولت بریتانیا به کشورهای خاور میانه امسال ۸۷ میلیون پوند (حدود ۱۲۰ میلیون دلار) اعلام شده است در حالی که در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ میزان این کمک‌ها ۱۶۴ میلیون پوند (حدود ۲۳۰ میلیون دلار) بود.

یک سخنگوی وزارت خارجه این کشور گفته است که دولت در حمایت خود از مردم یمن “ثابت‌قدم” باقی مانده است.

بنا به سندی که اخیرا افشا شده یمن در میان کشورهایی است که در خطر قطع کمک‌های مالی از سوی بریتانیا قرار دارد.

نظر به این سند که تاریخ ماه گذشته میلادی را دارد و اولین بار از سوی نهاد اوپن‌دموکراسی گزارشی در مورد آن منتشر شد، مقام‌ها در نظر دارند که کمک‌های مالی به سوریه را تا ۶۷ درصد و میزان این کمک‌ها به لبنان را تا ۸۸ درصد کاهش دهند.

در این ایمیل که به بیرون درز کرده، آمده است که کمک‌های بریتانیا ممکن است به نیجریه ۵۸ درصد، به سومالی ۶۰ درصد، به سودان جنوبی ۵۹ درصد و به جمهوری دموکراتیک کنگو ۶۰ درصد کاهش پیدا کند.

در نامه مشترکی که نهادهای خیریه به بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نوشته‌اند آمده است که دولت با این تصور که مردم از نادیده گرفته شدن کشورهای دچار جنگ، فقر و بیماری خوشحال خواهند شد “قضاوت نادرست” کرده است.

در نامه همچنین آمده است:”اگر دولت تصمیم بگیرد که از مردم یمن روی بگرداند و به این ترتیب شهرت جهانی بریتانیا به عنوان یک کشور کمک‌کننده به نیازمندان را خراب کند، تاریخ، این کشور(بریتانیا) را با مهربانی قضاوت نخواهد کرد.”

آکسفام و صندوق نجات کودکان از جمله ۱۰۱ نهاد امضاکننده این نامه هستند.

جنگ داخلی یمن باعث شده است که به طور تخمینی ۲۰ میلیون نفر یعنی دو سوم جمعیت این کشور وابسته به کمک‌های بشردوستانه شوند و دو میلیون کودک هم دچار سوءتغذیه شدید شده‌اند.

در همین حال یک سخنگوی دولت بریتانیا گفته است که تاثیر کوبنده همه‌گیری کرونا بر اقتصاد بریتانیا دولت را مجبور کرده تا تصمیم‌های سخت اما ضروری بگیرد که “کاهش موقتی” کمک‌های مالی به کشورها هم از جمله آن است.

یمن
کمک آوارگان جنگ در یمن

جنگ داخلی یمن

یمن طی حدود شش سال گذشته درگیر جنگ داخلی بین حوثی‌های تحت حمایت ایران و نیروهای دولتی این کشور بوده که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده و از حمایت نظامی ائتلافی به رهبری عربستان سعودی برخوردار است.

شورشیان شیعه حوثی در سال ۲۰۱۴ با سرنگون کردن دولت عبدربه منصور هادی بخش‌های بزرگی از خاک یمن و صنعا پایتخت آن را به کنترل درآوردند. عربستان سعودی سال بعد ائتلافی از چند کشور از جمله امارات متحده تشکیل داد و با حمایت چند کشور غربی از جمله آمریکا و بریتانیا، شورشیان حوثی را زیر حملات هوایی خود گرفت.

این ائتلاف بارها از سوی نهادهای بین‌المللی به نقض قوانین جنگی و بمباران اماکن عمومی و غیرنظامی متهم شده است اما عربستان این موضوع را رد می‌کند.

جنگ یمن باعث کمبود شدید اقلام اساسی شده است و تا به حال جان ده‌ها هزار نفر را گرفته و میلیون‌ها نفر را در آستانه مرگ به علت گرسنگی و بیماری قرار داده است.